Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk oyuncuların oynadığı Bulgar filmine ödül

28 Ekim 2009 00:00

Pazar akşamı son bulan 22. Tokyo Film Festivali’nde Türk filmi yarışmıyordu ama, Alejandro Gonzales Inarritu başkanlığındaki jürinin en iyi yönetmen seçtiği Bulgar Kamen Kalev’in, ayrıca Tokyo Sakura Büyük Ödülü’nü kazanan Şark Oyunları’nda (Eastern Plays) bir Türk ailenin gezmeye geldikleri Sofya’da başlarına gelenler anlatılıyordu.

Genç yönetmenin duyarlı ve gerçekçi bir dille işlediği, yaşanmış olaylardan esinlenen filmin başarılı Türk oyunculardan Saadet Işıl Aksoy, Tokyo davetini bir dizinin çekiminde olduğu için geri çevirmiş olmaktan herhalde üzgündü.

Christo Christov’un en iyi erkek oyuncu seçilmesiyle ‘Şark Oyunları’ üç ödülle festivalin tartışmasız galibi oldu. En iyi kadın oyuncu ödülünü, genç Fransız yönetmen Xabi Molia’nın ‘8 Kez Ayakta’ (Huit fois debout) adlı filminde, her türlü engele karşı yılmadan yaşam savaşı veren kadın kahraman rolüyle Julie Gayet kazandı.

Tokyo Festivali’nin yan bölümlerinde programlanan iki Türk filmi daha vardı. Son bir yılın önemli festivallerinde beğenilen, ödül kazanan filmlerin sunulduğu, doğal olarak yarışmasız bir bölüm olan Dünya Sinemalarından adlı yan programda, Ken Loach, Jacques Rivette, Giuseppe Tornatore gibi ustalarla birlikte Tokyo’ya davet edilen, ‘Uzak İhtimal’in genç yönetmeni Mahmut Fazıl Çoşkun hiçbir ödüle aday değildi ama, ayrı bir jürisi olan Asya ve Ortadoğu Rüzgarları yan bölümündeki 19 film arasında yer alan ‘Güneşi Gördüm’, ödül alamadı ama mansiyona değer görülerek üçüncü sıraya yerleştirildi.Yandex.Metrica