Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival 15. Yılını kutlamaya hazırlanıyor.
Gezici Festival bu yılki yolculuğuna kendi evinde, Ankara’da, başlayacak. 4-10 Aralık tarihleri arasında Ankaralı sinemaseverlerle Batı Sineması’nda buluştuktan sonra 11 Aralık’ta Artvin’e doğru yola çıkacak. Son üç yıldır Kars’ta gerçekleştirilen Festival’in uluslararası yarışması bu yıldan itibaren Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla Artvin’de düzenlenecek. Altın, Gümüş ve Bronz Boğa Ödülleri’nin verileceği Uluslararası Film Yarışması 16 Aralık’ta sona erecek. Festivalin yerli ve yabancı konukları da bu yıldan itibaren Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde Artvin’de ağırlanacak. Festival, Artvin’in ardından sınırları aşıp Makedonya’nın Üsküp kentine Türk filmleri ağırlıklı bir program götürecek. 18-20 Aralık tarihleri arasında, Üsküp Büyükelçiliği Tanıtma Müşavirliği’nin katkılarıyla gerçekleşecek yolculuğa, filmlerin yönetmen ve oyuncuları da eşlik edecek.

Kültür sanat alanında faaliyet gösteren pek çok oluşum gibi Gezici Festival için de zor bir yıldı.  Her alanda etkisini hissettiren ekonomik krize, 2009 yerel seçimleri sonrası Kars Belediyesi yönetimindeki değişiklik eklendi. Yeni yönetim; yerel halktan, ulusal basından ve Kültür Bakanlığı’ndan gelen talepleri yoksayarak Gezici Festival’i yapmama kararı aldı. Bu karar Türkiye’de kültür-sanat alanındaki etkinliklerin yapıldığı zeminin ne kadar kaygan olduğunu bir kez daha hatırlatırken Kars’ın yeni Belediye Başkanı kentteki heykelleri kaldırmakla meşguldü.  

Gezici Festival, oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla düzenlediği galalar öncesi sinema önünde biriken yüzlerce kişiyi, ülkenin pek çok farklı kentinden gelen öğrencilerin Kars’ta buluşmasıyla gerçekleştirdiği, 1 haftalık sinema okulu Sinema Konuşalım etkinliklerini, gelenek haline gelen Uluslararası Altın Kaz Film Yarışması’nı geride bırakmak durumda kalarak yeni bir kent arayışına girdi. Bu arayış da yerel yönetim engeline pek çok kez takıldı. “Şehre film götürme” fikrinin artık bazıları için pek de cazip olmadığı gerçeği acıydı ama yüzleşilmesi gereken de buydu. Urfa, Antakya, İzmir, Çanakkale, Edirne belediyeleriyle görüşüldü. Kimisi nazikçe reddetti, kimisi parasızlıktan yakındı.

Süreç, Artvin Belediyesi’nin Festival’i kentte yapmaktaki heyecan ve isteği belirince sonlandı. 14. Gezici Festival’de Kars sonrası üç günlüğüne ilk kez konuk olunan Artvin, Festival’in uluslararası bölümüne ev sahipliği yapmaya talip oldu.  Festival, geçtiğimiz yıl çok güzel anılarla ayrıldığı Artvin’e geri dönecekti.
Ankara’da ise, uzun süredir kapalı olan Batı Sineması perdesini Gezici Festival ile açacak. Sinema salonlarının teker teker kapandığı bu yıl, bu eski sinemanın yeniden kullanıma girecek olması ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

Gezici Festival şimdi yine aynı heyecan ve şevkle Artvin’e gitmeye, yeni izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Yine uluslarası yarışma, yine yerli-yabancı pek çok konuk ve yine Gezici Festival ile birlikte adını uluslararası alanda duyuracak bir Türkiye kenti daha. Uluslararası Altın Boğa Film Yarışması, Türk filmleri galaları, Sinema Konuşalım IV kapsamında atölyeler ve konserlerle Artvin’de festival rüzgarı esecek.

Hem kendi başına hem de dünyanın başına gelenlerden sonra Festival’in bu yılki teması KARŞI! Her şeye KARŞI değil; sadece bu baskıcı yönetimlere, yükselen miliyetçiliğe, kötü eğitime ve daima kapitalist düzene.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica