Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinemamızın unutulmaz çiftleri bir arada

5 Kasım 2009 00:00

Etkinlik: USTALARA SAYGI “Yeşilçamı Yaratanlara Saygı” toplantısı – Yeşilçam’da İkililer
Düzenleyen: Beşiktaş Belediyesi
Tarih: 9 Kasım 2009 Pazartesi
Yer: Ortaköy Kültür Merkezi
Saat: 20.00

Türk sinemasının altın yıllarını simgeleyen Yeşilçam, Beşiktaş Belediyesi tarafından “Ustalara Saygı” toplantıları kapsamında düzenlenecek bir dizi etkinlikle bugüne taşınıyor. Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Arşivlik Muhabbetler / Yeşilçam’ı Yaratanlara Saygı” gecelerinin ilki, Beşiktaş Belediyesi’nin Ortaköy Kültür Merkezi’nde sinemamızın ünlü ikilileri için gerçekleştiriliyor. Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan ünlü çiftler için düzenlenen “Yeşilçam’ı Yaratanlara Saygı” gecelerinin ilki, 9 Kasım Pazartesi akşamı saat 20.00’den itibaren takip edilebiliyor.
“Yeşilçam’da İkililer” başlıklı gecede sinemaseverleri unutulmaz görüntülerden derlenen mini kolajlar bekliyor. Seyircileri sinemamızın tarihinde gezintiye çıkaracak olan kolajlarda Zeki Alasya-Metin Akpınar’dan Vahi Öz-Mualla Sürer’e, Vasfi Rıza Zobu-Münir Özkul’dan Perran Kutman-Müjdat Gezen’e, Kemal Sunal-Halit Akçatepe’den Adile Naşit-Münir Özkul’a komedi filmlerimizin güldüren ikilileri âdeta resmigeçit yapıyor.
Gecenin bir diğer bölümünde ise; Belgin Doruk-Ayhan Işık’tan, Hülya Koçyiği-Ediz Hun’a, Türkan Şoray-Kadir İnanır’dan, Gülşen Bubikoğlu-Tarık Akan’a Yeşilçam’ın biribirlerine en çok yakıştırılan romantik çiftlerinin filmlerinden seçmeler izlenebiliyor.
“Yeşilçam’da İkililer” gecesinde kamera önünde olmasa da sinemamızı derinden etkileyen çiftler de var: Hulki Saner-Sadri Alışık, Memduh Ün-Fatma Girik, Yılmaz Atadeniz-Yılmaz Güney, Yavuz Turgul-Şener Şen gibi ünlü yönetmenler ve kültleşmiş oyuncuları...
“Yeşilçam’da İkililer” gecesinde seyircileri, film gösterimlerinin yanısıra o dönemi tekrar yaşatacak keyifli bir sohbet de bekliyor. Etkinliği düzenleyen Faruk Şüyün gecede; Yılmaz Atadeniz, Temel Gürsu, Arda Uskan ve görüntüleri özel arşivinden hazırlayan Yahya Karadaş’la sinemamızın ünlü çiftleri üzerine söyleşiyor...
Ustalara Saygı toplantıları, 16 Kasım’da Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde Haldun Taner ile devam ediyor.
Bilgi için: Ortaköy Kültür Merkezi: Dereboyu Cad. 1 - Ortaköy
Telefon: (212) 236 59 01
Faruk Şüyün: 0 533 468 30 63  // Facebook USTALARA SAYGI grubu // http://twitter.com/USTALARASAYGIYandex.Metrica