Çağan Irmak gençlerle buluştu posteri 9. Frankfurt Türk Film Festivali çerçevesinde düzenlenen panelde Türk Sineması irdelendi. Çok sayıda Türk öğrencinin ilgi gösterdiği Frankfurt Goethe Üniversitesi'indeki panelde konuşan yönetmen Çağan Irmak, kendi penceresinden Türk Sineması'nı anlattı. Türk Sineması'nın dünden bugüne geçirdiği evreleri anlatan Irmak, "Türk Sineması onar, yirmişer yıllık periyotlarla değişime uğradı. Türkiye dünyada neredeyse, Türk Sineması'nda orada oldu. Daha önce prodüktörlerin dediği olan Türk filmlerinde son yıllarda yönetmenlerin kendilerini filmlerinde diledikleri gibi açıkça söyleyebiliyorlar. Bu çok sevindirici" dedi.

Bu bizim zenginliğimiz
Türkiye'nin hem doğulu hem de batılı olmasının büyük bir zenginlik olduğuna dikkat çeken Çağan Irmak şöyle devam etti: "Bu zenginlik Türk Sineması için çok büyük bir artı. Mebela benim filmlerimdeki ilham kaynağı sokaktaki insanların yüzleridir. Geceleri saat 22.00'den sonra kesinlikle senaryo yazmam. Yazdıklarımı ise kesinlikle beğenmem, hiç hayran olmam. Zira başkalarının vereceği karar benim için önemlidir. Ayrıca filmlerimi risk alarak çekiyorum. Risk olmadan başarıya ulaşılamayacağını çok iyi biliyorum."

Türk ve Alman üniversitelilerin sorularınıda yanıtlayan Çağan Irmak, Alman Sineması'ndan etkilendiğini Türk Sineması yönetmenlerinden ise Lütfi Akad'ın hayranı olduğunu söyledi.

"Basın ve sinema"
Frankfurt CineStar Metroplis Sineması'ndaki panelde ise "Basın ve sinema" ilişkisi masaya yatırıldı. Almanya Türk Gazeteciler Birliği yöneticilerinden gazeteci Işın Sigel'in yönettiği panelde film eleştirmenleri Alin Taşçiyan ve Tunca Arslan, Türk medyasında Türk sinemasına yeteri kadar yer verilmediklerini söylediler.

Tunca Arslan, "Türk medyası, Türk Sineması konularını işlerken fazla zahmete katlanmıyor. Buna rağmen Türk Sineması milyonlarca dolarlar harcanan ve sayfa sayfa haberlerle medyadan destek alan Türk futbolu kadar başarılıdır" açıklamasını yaptı.

Alin Taşçiyan ise Türk Sineması ile ilgili haberlerin ana sayfalarında yer almamasından yakındı. Taşçiyan, "Türk sineması haberleri genellikle magazin türü haberler içinde geçer. Eğırlıklı olarak hafta sonları verilen eklerde yansıtılır. Burada asıl amaç reklamdır. Genellikle kadınlara yönelik güzellik kremleri veya zayıflama ilaçları reklamlar bu eklerde vardır. Türk Sineması'nın tarihiyle ilgili bir çalışma bile bu yıl yapılmaya başlandı" dedi.

Kaynak : Hürriyet Avrupa

Son Yorumlar

Yandex.Metrica