Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tan Tolga Demirci ile korku filmi atölyesi

14 Kasım 2009 00:00

MiM Sanat Merkezi’nde “Tan Tolga Demirci ile Korku Sineması Atölyesi”  On Haftalık Bir Programla, 21 Aralık 2009 Pazartesi 19.30-21.30 arasında Başlıyor.

MiM Sanat Merkezi “Natali Yeres ile Kısa Film Atölyesi” nin ardından yeni projeleriyle Tan Tolga Demirci’yi Ağırlıyor!

MiM Sanat Merkezi, Sinema Atölyelerine Natali Yeres ile başladı. Kısa Film Atölyesi projesi, tüm basamaklarıyla “Bir kısa film nasıl üretilir?” sorusuna  yanıt verecek kapsamda bir çalışma. Sinema alanında oldukça önemli projelerde yönetmen, sanat yönetmeni olarak imzası olan Natali Yeres bu yıl da Kısa Film Atölyesi projemizi yürütüyor. Eğitim programı haftada bir gün üç saatlik grup dersi biçiminde  toplam on haftalık bir zaman diliminde gerçekleşiyor.

Bu projeyle birlikte Sinema Atölyelerimiz içine farklı, yepyeni başlıklarla sevgili Tan Tolga Demirci katıldı. Sinema türleri, Film Analizi, Film Akımları gibi ana başlıklarda her biri onar haftalık programlar biçiminde yeni atölyelerle bizimle olacak.

Bu atölyelerden ilki Korku Sineması… Tan Tolga Demirci’nin dilinden program içeriği şöyle;
“Korku sinemasına yeni yaklaşımlar; bilinçdışı alanlara yolculuk, ölüm mekanları, ihtiyaç duyulduğunda çalışmayan arabalar, aniden hattı kesilen telefonlar, deli doktorlar, haçı tersine döndüren ritüeller, maskeli katiller, ölüm korkusundan türeyen kurt adamlar, vampirler ve zombiler... Korku filmlerinde şu ana kadar tanık olduğumuz tüm göstergelerin perdesini kaldıran, taşıdıkları sırları açığa kavuşturan bir atölye olacak.”

Korku Sineması Atölyesi; sadece sinema ile uğraşanlar için değil, film takipçileri, korku filmi tutkunları, edebiyatseverler ve daha birçok insanı birleştirecek bir proje. İçeriğinde korku sinemasında kullanılan tüm öğelerin kullanılış ve çekim teknikleri ile ilgili görsel destekli bir anlatım sözkonusu. Anlatılan her öğe için türe örnek olacak filmler katılımcılara izletilecek ve bilgiler verilecek. Proje haftada bir gün iki saatlik grup dersi biçiminde toplam on hafta içeriyor.

Tan Tolga DEMİRCİ;1975 İstanbul doğumlu. 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümünü kazandı. Çok sayıda kısa filmi ve bir uzun metrajlı filmi var.

Filmografisi
1999 – Anna
2000 - Trenler mi Terkedilmiştir Yoksa İstasyonlar mı?
2001 - Salt Lake
2002 - Hayatımın Özeti
2002 - Prag’a Ne Dersin?
2003 - Erses Apt. No: 8
2003 - Kendiliğinden Öyküler
2003 - Alfabetik Düşler
2004 - Klecks
2005 - Hayatımın Özeti (Re-make)
2006 - Gomeda
2007 - Felix Und Scorpion

Tan Tolga Demirci Filmlerinin Kazandığı Ödüller ve Filmlerin Gösterildiği Festivaller:
1999 - Anna (İspanya - De Gijon Kısa Film Yarışması Finalist)
2001 - Salt Lake (14.Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist)
2002 - Hayatımın Özeti (25. İFSAK Kısa Film Yarışması En İyi Deneysel Film, Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması Finalist, 15. Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist, 17.Ankara Kısa Film Festivali Finalist)
2002 - Prag’a Ne Dersin ? (25. İFSAK Kısa Film Yarışması Finalist, 15. Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Film)
2003 - Erses Apt. No: 8 (15.Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist, 26.İFSAK Kısa Film Yarışması Finalist)
2003 - Kendiliğinden Öyküler (15.Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist
2003 - Alfabetik Düşler (3. IF Bağımsız Film Festivali Kısa Film Yarışması En İyi Film, 3.IF Bağımsız Film Festivali Kısa Film Yarışması İzleyici Ödülü, 2.Yıldız Kısa Film Festivali En İyi Deneysel Film Ödülü, 41.Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması En İyi Deneysel Film Ödülü, 41.Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması Halk Jurisi Ödülü, 16.Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist, 1.Amsterdam Kısa Film Festivali Finalist, Düsseldorf Modern Sinema Müzesi gösterim, Urbini Kısa Film Festivali gösterim, 3.Bursa Kısa Film Festivali Tüm Zamanların En Çok Etki Bırakan Filmi, European Short Film Biennale Ludwigsburg gösterim)
2004 - Klecks (16.Ankara Ulusal Kısa Film Yarışması Finalist, 3.Signes De Nuis Kısa Film Festivali Gösterim, 1.Amsterdam Kısa Film Festivali Finalist, Resfest Dijital Kısa Film Yarışması Gösterim, Düseldorf Modern Sinema Müzesi Gösterim, Urbini Kısa Film Festivali Gösterim, Milano Kısa Film Festivali Gösterim, Beyrut Kısa Film Festivali Gösterim, Sydney Kısa Film Festivali Gösterim, Litvanya Kısa Film Festivali Gösterim, Pompidou Center Kısa Film Festivali Gösterim, İrland Cork Film Festivali Gösterim, European Short Film Biennale Ludwigsburg Gösterim, Refect Festival Rotterdam Gösterim).
2006 - Gomeda (Brüksel Fantastik Film Festivali, Offical Selection, Terror Film Festival 2008, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Sinematografi, En İyi Müzik, En İyi Kurgu, En İyi Ses Tasarımı dallarında adaylık, Terror Film Festival 2008, En İyi Müzik ve En İyi Ses Tasarımı Ödülü).
2007 - Felix Und Scorpion (44.Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması Finalist, 2.Bursa İpek Yolu Film Festivali Finalist, Festival Of Nations -Austuria- 2008 Finalist)

MiM Sanat Merkezi
Moda Cd. 60/2 Kadıköy-İstanbul
0216 449 20 45  www.mimsanat.org  mimsanat@mimsanat.org
 Yandex.Metrica