Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın Karagöz Ödülleri Sahiplerini Buldu

21 Kasım 2009 00:00

Sunuculuğunu Korhan Abay’ın üstlendiği ‘4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali Ödül Töreni’ne Türk Pop Müziği’nin güçlü sesi ünlü sanatçı Sertab Erener beş şarkılık muhteşem konseriyle renk kattı. Erener’e Bursa Mehter Takımı ‘Ederlezi’ ve ‘Aaa’ isimli şarkılarında eşlik etti.

Saat 18.30’da kırmızı halı geçişi ile başlayan törende; festivalin ‘Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda kategorisinde ‘En İyi Film Ödülü’, yapımını Fernando Sokolowicz’in üstlendiği, Arjantin, Uruguay ve İtalya ortak yapımı ‘Ressam (The Artist)’ filmine verildi. ‘Altın Karagöz’ ödülünü almaya hak kazanan film, 40.000 Amerikan Doları para ödülünün de sahibi oldu.

‘Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’ kategorisinde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü ‘Uzak İhtimal’ filmindeki rolüyle Nadir Sarıbacak kazanırken; ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne de ‘Francesca’ filmindeki rolü ile Monica Birladeanu layık görüldü. ‘En İyi Senaryo’ ödülünü ‘Ressam’ filmiyle Andres Duprat’ın kazandığı yarışmada, ‘En İyi Yönetmen’ ödülü de ‘Francesca’ filminin yönetmeni Bobby Paunescu’nun oldu.

‘Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Mirko Locatelli’nin ‘Kışın İlk Günü (The First Day of Winter)’ filmine ‘Jüri Özel Ödülü’ verildi. ‘Orada ve Burada’ filminin Sırp asıllı kadın oyuncusu Mirjana Karanovic de ‘Jüri Özel Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu. ‘Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Ödülü’ ise yine ‘Francesca’ filmine gitti.

‘Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda Pau Camarasa’nın ‘Ona’ filmi ‘En İyi Film’ seçilerek, ‘Altın Karagöz’ ve 6.000 Amerikan Doları para ödülünün sahibi oldu. Bu dalda ‘Jüri Özel Ödülü’ de ‘Bir Avuç Kar İçin (For a Fistful of Snow)’ filmi ile Julien Ezri’ne verildi.

Türk sinemasını desteklemek ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ seçilen, Yamaç Okur, Nadir Öperli ve Enis Köstepen’in yapımını üstlendiği ‘Bahtı Kara (Dark Cloud)’ filmi ‘Altın Karagöz’ ile 50 bin TL para ödülünü kazandı.

‘Mommo-Kızkardeşim’ filminin senaristi, yapımcısı ve yönetmeni Atalay Taşdiken yarışmada ‘En iyi Yönetmen’ seçilerek  ‘Altın Karagöz’ ve 25 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Yarışmada ‘En İyi Senaryo’ ödülü ise ‘Bahtı Kara’ filmi ile Theron Patterson’un oldu.

‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En iyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘Başka Dilde Aşk’ filmi ile Saadet Işıl Aksoy alırken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü ‘Bahtı Kara’ filmindeki rolü ile Reha Özcan’ın oldu. Jüri, ‘Mommo-Kızkardeşim’ filmindeki rolüyle Elif Bülbül’e ‘Jüri Özel Ödülü’ verdi. ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması SIYAD Ödülü’nü ise İlksen Başarır’ın yönettiği ‘Başka Dilde Aşk’ filmi kazandı.

‘Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülü Pelin Aytemiz’in ‘Unutma’ filmine gitti. Aytemiz, ‘Altın Karagöz’ ve 9 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Bu kategoride ‘Jüri Özel Ödülü’ de Hüseyin Bulut’un ‘Vol’ isimli filmine verildi. Pelin Aytemiz, Digital Film Academy’nin 1 yıllık eğitim bursunu kazanırken, Hüseyin Bulut da yarım yıllık eğitim bursuna hak kazandı.


ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

ANA JÜRİ
Majid Majidi, Jüri Başkanı, İran
Attila Gigor, Macaristan
Marie Jaoul de Poncheville, Fransa
Cansel Elçin, Türkiye
Fadik Sevin Atasoy, Türkiye
 Andrey Karanikolov, Bulgaristan

SİYAD JÜRİSİ
Selin Gürel
Olkan Özyurt
Erman Ata Uncu

En İyi Film Ödülü: Fernando Sokolowicz, The Artist / Ressam
En İyi Yönetmen Ödülü : Bobby Paunescu, Francesca
En İyi Senaryo Ödülü: Andres Duprat, The Artist / Ressam
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Monica Birladeanu, Francesca
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü : Nadir Sarıbacak, / Wrong Rosary / Uzak İhtimal
Jüri Özel Ödülü : The First Day of Winter / Kışın İlk Günü
Jüri Mansiyon Ödülü ( Sırp Kadın Oyuncu ):  Mirjana Karanovic / Here and There / Orada ve Burada

SİYAD ÖDÜLÜ: Francesca

ULUSAL ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

ANA JÜRİ
Hülya Uçansu, Başkan
Cüneyt Cebenoyan
Yetkin Dikinciler
Klaus Eder
Tevfik Başer

SİYAD JÜRİSİ
Berke Göl
Ceylan Özgün Özçelik
Şenay Aydemir

En İyi Film Ödülü: Bahtı Kara - Yamaç Okur, Nadir Öperli, Enis Köstepen yapımı
En iyi Yönetmen Ödülü: Atalay Taşdiken - Mommo-Kızkardeşim
En İyi Senaryo Ödülü : Theron Patterson, Bahtı Kara
En iyi Kadın Oyuncu Ödülü : Saadet Işıl Aksoy, Başka Dilde Aşk
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü : Reha Özcan, Bahtı Kara
Jüri Özel Ödülü: Elif Bülbül, Mommo-Kızkardeşim

SİYAD ÖDÜLÜ: Başka Dilde Aşk

ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI
En İyi Film Ödülü: Pau Camarasa, Ona
Jüri Özel Ödülü: Julien Ezri, Bir Avuç Kar İçin

ULUSAL ALTIN KARAGÖZ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI
En İyi Film Ödülü: Pelin Aytemiz, Unutma
Jüri Özel Ödülü: Hüseyin Bulut, Vol

 Yandex.Metrica