Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı’nın Aralık sayısı bayilerde

4 Aralık 2009 00:00

Aylık Sinema Dergisi Altyazı, Aralık sayısında geniş bir dosyayla sinemamızın büyük ustalarından Halit Refiğ’i anıyor. Ekim ayında kaybettiğimiz usta yönetmeni, filmleri kadar düşünceleriyle, kitaplarıyla, kavgalarıyla, peşini bir türlü bırakmayan sansür mücadelesiyle ve çalkantılı fikir dünyasıyla Türkiye’deki sinema kültürünü şekillendiren bir figür olarak ele alan bu dosya, Ulusal Sinema Kavgası’ndan Yorgun Savaşçı’ya, Şehirdeki Yabancı’dan Gurbet Kuşları’na, Teyzem’den Karılar Koğuşu’na dek uzanıyor, hatta sınırlarını aşıp derginin diğer bölümlerine de taşıyor.

Derginin ‘Benim Sinemalarım’ bölümünde Halit Refiğ’in TRT için çektiği 1975 yapımı televizyon dizisi Aşk-ı Memnu incelenirken, ‘Dizi Film Kuşağı’ bölümünde, ilk sezonu 2008 yılında çekilen ve Halit Ziya Uşaklıgil’in romanını günümüze uyarlayan televizyon dizisi Aşk-ı Memnu’nun romanla olan ilişkisi ve muhafazakâr yapısı sorgulanıyor.

Medyada hakkında çıkan tartışmalarla gündemi uzun süredir meşgul eden Nefes, Altyazı yazarları tarafından filmin dışına da taşan bir yuvarlak masa tartışmasıyla ele alınırken, son dönemde vizyona giren diğer birçok yerli film de derginin sayfalarında kendine yer buluyor. Bornova Bornova ve Neşeli Hayat incelemelerinin yanı sıra, 7 Kocalı Hürmüz, Başka Dilde Aşk, Orada, Acı Aşk söyleşileri ve Vavien’in yönetmenleri Taylan Biraderler ile senaristi Engin Günaydın’ın kendi ağızlarından filmin ilham kaynaklarını aktardığı yazı, Altyazı’nın Aralık sayısındaki geniş Türkiye sineması içeriğinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Altyazı’nın 90. sayısında dikkat çeken diğer filmlerden bazıları ise şunlar: Kıskanmak (Zeki Demirkubuz), Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi (Michael Moore), Yasak Bölge 9 (Neill Blomkamp), İki Dil Bir Bavul (Özgür Doğan & Orhan Eskiköy), Life During Wartime (Todd Solondz).Yandex.Metrica