Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gezici Festival başladı!

5 Aralık 2009 00:00

Bu sene 15. Yaşını kutlayan Gezici Festival dün akşam Batı Sineması’nda yapılan bir törenle başladı. Şevval Sam’ın sunuculuğunu yaptığı gecede festivalin 15 yılından özel bir seçki gösterildi.

Bu sene 4-20 aralık tarihlerinde Ankara, Artvin ve Üsküp’te gerçekleşecek olan Gezici Festival dün gece (3 Aralık) yapılan bir törenle yolculuğuna başladı. Şevval Sam’ın sunuculuğunu yaptığı gecede Çankaya Bedeliyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Plaketini Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu’ndan alan Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, Ankara’daki kültür sanat ortamının kötüye gittiğini ama yine de umutlu olduklarını, sivil toplumun varlığının kendilerine güç verdiğini söyledi. Ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirten Tanık, kültür sanata desteklerinin devam edeceğini de ekledi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına geceye katılan Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, kültürü Türkiye’nin en ücra köşelerine götürmek, kültürün ve sanatın demokratik yayılımını sağlamak konusunda duyarlı olduklarını ve Gezici Festival’in 15 yıldır üstlendiği misyonun Bakanlığın misyonuna denk düştüğünü belirtti. Genç ayrıca, “Umarım ki, Bakanlığımızın yanı sıra yerel yönetimler, ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, vakıflar, dernekler ve benzeri kuruluşlar da kültürel sanatsal etkinliklerin desteklenmesinde Bakanlığımızın yanında yer alırlar. Böylelikle hem sayıca hem de nitelik olarak daha büyük sanatsal etkinlikler düzenlenir” dedi.

30 Kasım’da aramızdan ayrılan sinemacı Ahmet Uluçay’ın da anıldığı gecenin sonunda 15 yıla özel kısa film seçkisi gösterildi.Yandex.Metrica