Türkiye’de özellikle son yıllarda yapılan pahalı ve büyük prodüksiyonların sayısı arttıkça, gereken set ve dekorlar, tasarlanan ve üretilen kostüm, prop ve SFX’ler ile birlikte filmin atmosferinin tek ve yetkili bir elden tasarlanması, uygulanması ve idare edilmesi mecburiyeti ortaya çıkacaktır, çıkmaktadır. Dolayısıyla Sanat Yönetmenliği, Set Tasarım ve Uygulaması, Kostüm tasarım ve uygulaması, propların tasarım, üretimi ve special efektlerin koordinasyonu Yapım Tasarımcısı tarafından hayata geçirilecektir. Bu demek değildir ki bütün tasarımlar tek elden çıkacaktır, aksine amaç, tasarım ve üretim ekiplerinin senaryonun ve yönetmenin öngördüğü  parametreler içinde geliştirdikleri konsept  sınırları içersinde en yaratıcı ve etkili çözümlere ulaşmaktır. Yapım tasarımcısını gençliğinde her pozşisyonda oynamış bir fulbol antrenörüne benzetebiliriz.

Yapım Tasarımcısının projeye en büyük katkısı filmin konseptini yönetmenle ve yapımcıyla beraber tasarlayıp, hazırladıktan sonra uygulama aşamasında, yönetmeni bu detaylarla tek tek uğraşmaktan kurtarmak ve sadece sette filmin yönetimine odaklanmasını sağlamaktır. Filmin atmosferinin bu şekilde tek bir vizyona itimat edilmesi en azından post prdüksiyonda filmin edit ve montajının ehli bir editöre bırakılması kadar önemlidir.   

Yapım Tasarımcıları genellikle tiyatro sahne tasarımı, resim ve mimarlık formasyonu olan, hatta bu üç disiplinin karışımını bünyelerinde bulunduran, hem sanatsal, hem uygulama, hem de proje idare alanında donanımlı, tecrübeli film profesyonellerinden oluşur. Genellikle Yapım Tasarımcıları sanat yünetmeni, set dekaratör ve tasarımcısı, nadiren de iç mimarlık, dekarator geçmişinden gelir. 

Amerika'daki üniversitelerde tiyatro sahne tasarımı yüksek okul seviyesinde olsa bile Production Design bölümleri yoktur. Bu pozisyon bir çok değişik disiplininin hazmedilmesi sonucunda kendiliğinden oluşur. Yönetmenin ve yapımcının filmin görüntü karekterini Yapım Tasarımcısına itimat edebilmesi için ciddi sinema bilgisi, kültürü, eğitimi ve tecrübe birikimi gerektirir.

Yapım Tasarımcısı çekilecek bir filmin film karesine giren bütün görüntü, atmosfer ve detayından sorumlu, hem tasarımcı, hem koordinatör, hem uygulamacı olan, sanat ekibinin en önemli bireyidir. Yani film karesini ve kameranın hareketini ve kadraj içerisindeki aksiyonu hazırlayan ekibin vazgeçilmez bir parçası, yaratıcısıdır.

Grip, dolly, jimmy jib, gibi terimler ve kavramlar film dilimize girdi, aynı zamanda oyuncu koçu, kasting direktörü, katering, location manager gibi kavramlar ve bunun gibi diğerleri… SinemaTurk, Türk film endüstrisi geliştikçe Production Designer, Yapım Tasarımcısı kategorisinin de artık film dilimize ve kültürümüze girme zamanının geldiğini düşünmektedir.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica