Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gezici Festival Artvin’de

10 Aralık 2009 00:00

15. Gezici Festival’in yolculuğu Artvin’de devam ediyor. Festival, Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla 11 Aralık’tan itibaren Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması ile Artvin’de sinemaseverlerle buluşacak.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği, açılışı geçen hafta Ankara’da yapılan 15. Gezici Festival’in ikinci durağı Artvin olacak. 11-17 Aralık tarihleri arasında Artvin’de sinemaseverlerle buluşacak olan Festival’de film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler de düzenlenecek.

Artvin Valiliği ile Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek Festival, 11 Aralık Perşembe akşamı saat 20.30’da Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak bir törenle başlayacak. Törenin ardından Ezel Akay’ın yeni filmi Yedi Kocalı Hürmüz ücretsiz gösterilecek.

15. Gezici Festival’in Artvin’deki tüm gösterimleri Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, ücretsiz gerçekleşecek.

Yılın en iyi filmleri Artvin’de yarışıyor!
Festival’in yarışmalı bölümündeki filmler bu sene Artvin’de jüri karşısına çıkıyor. Artvin Valiliği ve Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda, Almanya, Fransa, Güney Kore, İrlanda, İsveç, Kanada, Romanya, Singapur, Şili ve Türkiye’den 2009 yapımı toplam 10 film yarışacak.

Filmler, Mısırlı oyuncu Basma Ahmed Hassan, İsrailli sinema yazarı Edna Fainaru, İngiltereli yönetmen Ineke Smits, İtalyalı sinema yazarı Jay Weissberg ve Türkiyeli yönetmen Reha Erdem’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek ve en iyi filme 10 bin Avro değerinde Altın Boğa Ödülü verilecek. 5 bin Avro değerindeki ikincilik ödülü ise Gümüş Boğa olacak.

16 Aralık akşamı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak Ödül Töreni’nde ayrıca, Burcu Aykar Şirin, Gözde Onaran ve Janet Barış’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de bir filme SİYAD Ödülü verecek.

Festival konukları Artvin’e geliyor
Festivalin ulusal ve uluslararası konukları da Artvin’de ağırlanacak. Yarışmalı bölümde gösterilecek Bay Kim’in Avare Günleri, Burada, Yepyeni Bir Hayat, İki Dil Bir Bavul filmlerinin yönetmenleriyle birlikte Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen Bornova Bornova filminin oyuncuları filmlerin gösterimlerinin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

32 ülke, 111 yönetmen, 93 film
Artvinli sinemaseverler ayrıca; “Karşı”, “Türkiye Sineması 2009”, “Anısına: Halit Refiğ”, “30 Yıl Önce, 30 Yıl Sonra Almanya”, “Özel Gösterim”, “Litvanyalı Bir Avangard: Audrius Stonys”, “Kısa İyidir” bölümlerinde gösterilecek 32 ülkeden 111 yönetmenin toplam 93 filmini izleme şansı bulacaklar.

Artvinli çocuklar sinemada!
Festival’in Polonya Büyükelçiliği ve Alman Kültür Merkezi’nin katkılarıyla hazırladığı “Çocuk Filmleri” bölümünde bu yıl Almanya ve Polonya’dan özel bir seçki gösterilecek. Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla okullardan sinemalara film izlemeye götürülecek pek çok çocuk hayatlarında ilk kez sinemaya gitme deneyimini yaşayacak.

Artvin’de sinema konuşuyoruz
Sinema Konuşalım buluşmaları bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Geçtiğimiz üç yıl boyunca “bir haftalık okul” olarak anılan “Sinema Konuşalım” bu yıl Artvin’de gerçekleşecek ve Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim ve Senem Aytaç’ın yürütücülüğünde yönetmen, senaryo ve film okuma atölyeleri düzenlenecek.

Belgesel film yapıyoruz
Bu yıl Gezici Festival ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Belgeseyir Uluslararası Belgesel Film Yapım Atölyesi’nde Türkiye ve Gürcistan’dan sinema öğrencilerinin katılacağı bir atölye yapılacak ve Artvin konulu filmler çekilecek.

Filmleri okuyor ve yazıyoruz
Türkiye’den amatör ve genç film yazarlarını bu alanda desteklemek amacıyla düzenlenecek film yazarlığı atölyesi de Artvin’de yapılacak. NISI MASA Türkiye işbirliği ile gerçekleşecek atölye çalışması sırasında festivalin günlük gazetesi Nisimazine Artvin çıkarılacak ve festival izleyicisi ve konuklarına ücretsiz dağıtılacak.

Festival sınırları aşıyor
Festival’in Artvin’den sonraki durağı ise Makedonya’nın Üsküp kenti olacak. 18-20 Aralık tarihleri arasında, Üsküp Büyükelçiliği Tanıtma Müşavirliği’nin katkılarıyla Üsküp’te gerçekleşecek Festival, Türkiye sinemasının son dönem önemli örneklerini gösterecek.Yandex.Metrica