Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

AYIŞIĞINDA BELGESELLER

4 Temmuz 2003 00:00
Ayışığı Belgesel Film Günleri 10-14 Temmuz 2003 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Kadıköy Gençlik Merkezi (KGM) 'nde gerçekleştiriliyor. Kadıköy Belediyesi'nin kültür ve sanata duyarlılığı, bu dayanışmayı bir gelenek haline getirerek, Kadıköylülerle ulusal ve uluslararası belgesel yapımları buluşturmanın imkanını sunuyor.

Belgesel günlerinde Türkiye'den 15 film, Bulgaristan, Fransa, Hindistan, İspanya, İsrail, İtalya'dan ise 8 film izleyicisi ile buluşuyor. Etkinlik kapsamında 11 Temmuz Cuma saat 19:00'da, 'Sivil Kültürün Gelişmesi ve Belgesel Sinema' konulu bir de panel var. Panelde konuşmacılar ve izleyiciler birlikte sohbet etme ve tartışma imkanı bulacak.

Bu seneki Ayışığı Belgeselleri'nde 'Renkler ve Umut', 'Üç Kulaklı' 'Sokakta' ve “Seyrüsefer 11510” isimli belgesel filmler ilk kez izleyicisiyle buluşacak. 'Renkler ve Umut', ebru sanatına; 'Üç Kulaklı', görme engelli anne ve babanın gören çocuklarına; 'Sokakta' ise, sokakta yaşayan ve çalışan çocukların gözünden 'sokaklara' bakıyor.

Film Günleri'nin yabancı konukları olan uluslararası festivallerde ilgiyle izlenmiş belgeseller, Türkiyeli izleyicilere Hindistan'da çevre mücadelesini, modern zamanlara teslim olan tramvayı, kültürler arası karşılaşmanın sorunlarını, Filistin-İsrail Savaşını, Afgan çocuklarının 11 Eylül'ünü, Batı Akdeniz'de balıkçılığın sorunlarını taşıyacak.

Gösterim programında yer alan Türkiye'den belgeseller ise, yok olan bir lehçeyi; Van'da ailelerine bakan dokumacı kızları; bir köyü sırtında taşıyan kadınları, tren yolculuğunun anılarını; Ege'de hayatlarını dokuma ile geçiren bir topluluğu; Iğdır'da bir kadının hayatını; Diyarbakır'da taşların tanıklığını; Sefarad şarkılarının öyküsünü; bir gramofon ustasının yeni zamanlara bakışını; usta bir sinemacıya bir belgeselcinin yaklaşımını, hayatın her alanındaki fanatizmi Kadıköylülerle buluşturacak.

2002 yılında birincisi gerçekleştirilen 'Ayışığı Belgesel Film Günleri' Kadıköylülerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış, film gösterileri sonrasında, filmlerin yönetmenleri ile izleyiciler tanışma ve karşılıklı sohbet imkanı bulmuştu. Bu yıl ki gösterimlerde de, yine yönetmenler izleyiciler ile bir araya gelecek. Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu Ayışığı Belgesel Film Günleri’nde yabancı filmler elektronik altyazı ile izleyiciye sunuluyor.

Adres: Kadıköy Belediyesi Kadıköy Gençlik Merkezi (KGM) Minur Nurettin Selçuk Cad. N: 102 Kalamış / Kadıköy

KGM: 0 216 349 77 68 - 0 216 349 31 01
BSB: 0 212 327 41 45-46
info@bsb-adf.org / www.bsb-adf.orgYandex.Metrica