Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Neşeli Hayat Cnn'e Haber Oldu

25 Aralık 2009 00:00

ISTANBUL, Türkiye (CNN) – Bu film çoğunluğu müslümanlardan oluşan ve Noel’i kutlamayan bir toplumda Türk izleyicisine sunulan ilk modern Noel filmidir. Neşeli Hayat işçi sınıfından ve çok şanssız bir adamın, bir alışveriş merkezinde Noel Baba olmak için işe alınmasını konu alıyor.

Esas sorun bu adamın Noel Babanın ne olduğunu bilmemesiyle başlıyor. Bu nedenle temel dersleri öğrenmesi gerekiyor.  Bir sahnede, şirketin yöneticisi, ana karakter Rıza ve diğer işe alınan Noel Babalara, Noel Baba gibi “ho-ho-ho” demeyi öğretiyor. Başka bir bölümde, beyaz sakallı ve kostümlü Rıza bekleme odasına giriyor ve geleneksel müslüman selamı olan "Selamunaleykum” şeklinde diğer 4 Noel Baba’yı selamlıyor; onlar da "aleykum selam" şeklinde cevap veriyorlar.

Fakat Rıza filmin geri kalan kısmında, utangaç, ailesinden işini gizleyen ve Noel süsleriyle dekore edilmiş şık bir alışveriş merkezinde karısından ve ailesinden gizli çalışan  bir karakteri canlandırıyor. Çünkü yaşadığı gecekondu mahallesinde bu işin hoş karşılanmayacağını biliyor.
.
Filmin yazarı, yönetmeni ve Rıza karakterini oynayan Yılmaz Erdoğan, Rıza’nın Türkiye’de yaşanan iki dünya arasında mecazi bir köprü oluşturduğunu belirtiyor.Zengin ve batılı bir hayat tarzı yaşayan, bu sebeple de Noel’in tüm adetlerini yerine getiren Türkler ile Anadolu’nun kalbinden kopup, büyük şehirlere göç etmiş Orta Doğu kültürünü benimseyen daha fakir Türkleri bu filmde bir arada görebiliyoruz. Erdoğan, "Rıza bu iki grubun ortasında kalmış biri” diyor.

Siyah şık elbiseleri ile Noel Baba şapkaları giyen hostes kızlar ve Noel havasına bürünen bir alışveriş merkezinin sinema fuayesinde, filmin İstanbul galası sırasında CNN’e verdiği röportajda Erdoğan bunu dile getiriyor. Türklerin “Noel Baba” diye bildikleri Santa Claus’un bir Türk filminin odak noktası olmasının sıradışı bir durum olduğuna Erdoğan da katılıyor.

"Bu hepimizin sevdiği bir sembol. Onu gören her kişi gülümsüyor” dedi Erdogan. "Bizim Noel ile din anlamında bir ilişkimiz yok. Biz modern zamanla ilişkilendiriyoruz hayatı. Belirli gruplar bu tarihi çok seviyorlar ve biz de onu sevenlerle kutlamayı seviyoruz.” diye ekliyor.

Bu ay, Istanbul’un neresinde olursa olsun bir kişi gezerken bu şehri Batılı ve Hristiyan bir şehir sanabilir. Tüm dükkanlar ve oteller Noel ağaçları, ışıklar ve heykellerle süslenir. Ne yazık ki tek eksik olan Noel müziklerinin çalınmamasıdır.

Bu şaşaalı Noel kutlamaları sadece alışveriş noktalarında ve zenginler için düzenlenmemektedir.
Birçok sokak pazarında Osmanlı minarelerinin etrafında bu süsler satılmaya devam ediyor. Standlarda ortadoğu stili baklavalar, tatlılar, büyük Noel Baba kostümleri ve kardan adam figürleri bulunuyor.
Müslüman stili baş örtü takan mağaza sahibi Saime Elkatmis, plastik halkalar ve ışıldayan yıldızları müşterisine uzatırken "Bu aralar çok yoğunluk var” diyor.  "Son 2-3 yılda, insanlar yeni yıl için daha istekli olmaya başladılar” diye ekliyor. Yan kapıda, Istanbul’da yaşayan az sayıdaki Musevi topluluğundan biri olan Tuna Alkan, eşi Joshua’ya çoğunluğu Müslümanlardan oluşan müşterilerine plastik Yeni Yıl ağacı satarken yardım ediyor.  Alkan Türklerin bu ağaçlara “Yeni Yıl Ağacı” dediğini belirtiyor. "Bu güzel bir sembol, mutlu eden bir sembol. Bunu niye kullanmayalım ki?” diyor.

Batı tarzı kutlamaların bir bölümü bu tip ekonomik harcamalarla neşeleniyor. Türk tüccarlar satışları arttırmak ve tüketiciyi heyecanlandırmak adına Noel renklerini ve objelerini kullanır olmuşlar.

Neşeli Hayat’ın yaratıcısı Yilmaz Erdoğan da Noel Baba’nın kapitalist bir sembol olduğuna katılıyor: "Bunun aslı kapitalizm ve Rıza karakteri de kapitalizm kurbanı," diyor.  Filmde Rıza, restoranını ekonomik kriz ve borçlar nedeniyle kapatmak zorunda kalan, kendisini ve arkadaşlarını bir piramit zincirinde batıran, bu sebeplerden dolayı da bir alışveriş merkezinde Noel Baba olarak çalışma zorunda kalan bir karakter. Fakat sonunda, Türk aile değerleri ve Noel Baba kostümü sayesinde, Rıza’nın günü kurtarmasını izliyoruz.

Batı ve doğunun keskin farklılıkları Türkiye’de sosyal ve politik gerilim açısından hep bir öğe olmuştur. Bu ılımlı, Türk tipi Noel filmi gösteriyor ki, Türkler her iki dünyaya ayak basıyor ve adı her ne olursa olsun tüm bayramların keyfini çıkarıyorlar.

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/europe/12/23/turkey.santa/

 Yandex.Metrica