Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Özpetek’e üç ödül de Doğu Avrupa’dan

14 Temmuz 2003 00:00
Yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı “Karşı Pencere” (La Finestra di Fronte) filmi, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük sinema festivali olan ve “Doğu Avrupa’nın Cannes’ı” olarak adlandırılan Karlovy Vary Sinema Ödülleri’nde “en iyi film”, “en iyi yönetmen” ve “en iyi kadın oyuncu” (Giovanna Mezzogiorno) dallarında 3 ödüle birden layık görüldü.

Prag’da düzenlenen ödül töreninde Çek sinemasının ünlü isimlerinin aralarında bulunduğu 1200 kişilik kalabalığın önünde ödülünü alan Özpetek, “Benim için büyük bir heyecan oldu. Böyle bir şeyi umuyordum, ama gerçeği söylemek gerekirse beklemiyordum” dedi. Karlovy Vary Sinema Ödülleri, 38 yıllık uzun geçmişi boyunca, ilk kez en önemli 3 daldaki ödüllerini “Karşı Pencere”ye verdiği belirtiliyor.

Özpetek, “Belki de filmdeki konu herkes tarafından ortak bir konu olarak düşünülüyor ve herkese heyecan veriyor” değerlendirmesinde bulundu. “İtalya’nın Oscarları” olarak adlandırılan “David di Donatello”da bu yıl en iyi film dahil 5 dalda ödül alan filme hemen hemen her festivalden ödül geliyor.
Bologna kentinde düzenlenen sinema günleri çerçevesinde “Karşı Pencere” ve Özpetek’in 3. filmi “Cahil Periler” gösterildi.
17 Temmuz’da İtalya’nın güneyindeki Otranto kentinde düzenlenecek “Özpetek Günleri”ne de katılacak olan yönetmen, Kudüs, Londra, Kopenhag ve Paris sinema festivallerine de “Karşı Pencere” ile katılacak.
Özpetek’in sayesinde bu yıl tüm ödülleri toplayan Giovanna Mezzogiorno’ya da yine “en iyi kadın oyuncu” ödülü verildi.Yandex.Metrica