Bal Berlin'de AltınAyı'yı aldı... posteri

Kaplanoğlu, Berlinale çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Umarım bu başarımız Türk sinemasını olumlu yönde etkiler ve daha iyi filmler yapılması olanağı sağlar" diye konuştu.

Film ekibinin çok zor şartlar altında çekim yaptığını belirten Kaplanoğlu, "Film ekibi, inanılmaz zor şartlarda büyük bir özveri ile büyük bir aşk ile büyük bir öz güven ile bu filmi yapmak için çaba harcadı" dedi.

"Ekonomik anlamda çok zor şartlar altında film çekiyoruz" diyen Kaplanoğlu, kendilerine desteğin az olduğunu, ancak Almanya'dan da destek aldıklarını, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin kendilerine destek olduğunu kaydetti.

Filmi çektiği yöreyi de manzara, doğa ve sesler güzel bir ahenk yarattığı için sevdiğini, yöre insanının da kendilerine çok sıcak davrandığını ve kendilerini hiç yalnız bırakmadığını ifade eden Kaplanoğlu, küçük oyuncu Bora Altaş'a da teşekkür ederek, filmin bu kadar iyi olmasını ona borçlu olduklarını ve bu başarının kendisini olumsuz yönde etkilememesini ümit ettiğini söyledi.

Türkiye'de sinemaların her zaman belirli filmlere ayrılmış durumda olduğunu ve fazla izleyici çekmediği gerekçesi ile bazı değerli yönetmenlerin filmlerinin gösterilmediğini savunan Kaplanoğlu, "Umarım bu ödülden sonra bu filmlerin izleyicileri artar. Bu film böyle bir misyonu üstlenirse çok önemli bir iş yapmış olacak" diye konuştu.

Ödülü nereye koyacak?

"Altın Ayı" ödülünü nereye koyacağının sorulması üzerine de ödülü ofisine koyabileceğini bildiren Kaplanoğlu, Berlinale'de Ökümenik Jüri Ödülünü de kazanmalarının, doğru yolda olduklarını kanıtlayan bir durum olduğunu kaydetti.

Kaplanoğlu, çok mutlu olduğunu söyledi, ödülü kazanmayı bekleyip beklemediği sorusuna karşılık, "Hem bekliyordum, hem beklemiyordum, herkes gibi. Müthiş bir ekip ile çalıştım. Bana destek olan herkese teşekkür ediyorum. Türk sineması çok daha iyi olacak" dedi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi: "Gözlerimiz doldu"

Kaplanoğlu'nu ilk tebrik edenlerden biri olan Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet de, "Hepimizin gözleri dolu, büyük bir övünç ile bu Altın Ayı ödülünü almamızı coşkuyla karşılıyoruz. Bu tabii Türk sanatının, Türk filmciliğinin zaferi ve nereden bakarsanız bakın, Semih beyin zaferi. Çok duyguluyuz. Film konu itibarıyla da son derece ilginç, insan ve doğa konusu işleniyor. Değişik bir takım sosyal konular işleniyor" dedi.

Kaplanoğlu'nun sevinç gözyaşlarını tutamayan eşi Leyla Kaplanoğlu da mutluluğunu sözcüklerle ifade edemediğini belirterek, "Çok iyi bir film yaptığımızı biliyordum. Film ekibine, oyunculara inanıyordum, Semih'e de çok güveniyordum. Onu tanıdığımda henüz ilk filmini yapmamıştı. Filmlerin çekiminde birlikteydik. Çok şey öğrendik, çok şey paylaştık. Çok emek sarf ettik. Aynı zamanda filmin yapımcısıyız. Tüm hayatımızı bir sermaye olarak filme yatırıyoruz. Ödülün maddi bir getirisi yok, ancak bize açacağı ufuklar var. Bu açıdan bizim için çok kıymetli" ifadelerini kullandı.

Ödülü kazanacaklarını hissedip hissetmediği şeklindeki bir soruya karşılık da Leyla Kaplanoğlu, "İçimde iyi bir his vardı. Ancak bu duygunun adresi 'Altın Ayı' değildi. Yani bunu düşünmemiştim, ancak içimde hep bir his, bir heyecan vardı. Hep, bir şeyler iyi olacak diye düşünüyordum, çünkü biz buraya gelmeden önce de herkes bize 'İçime doğuyor, bir şey olacak' falan diye söylüyordu bize. Belki onun da etkisi olabilir. Benim de içime bir şey doğuyordu. Ancak bu kadarını düşünmüyordum. Gerçekten inanılmaz oldu benim için" şeklinde konuştu.

Leyla Kaplanoğlu, ayrıca oyuncuların vize süresinin az olduğunu, bu nedenle Türkiye'ye döndüğünü belirterek, "Ancak böyle bir şey yaşayacağımızı bilsek onları geri getirtirdik" dedi.

Tebrikler...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 60. Berlin Film Festivali Berlinale'de Bal filmiyle "Altın Ayı" ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu'nu kutladı. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, filmin yönetmeni Kaplanoğlu'na telgraf göndererek, tebrik etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, mesajında, Kaplanoğlu'nun "Altın Ayı" ödülünü kazanmasından mutluluk duyduğunu belirterek,  "Son yıllarda kendisini hızla geliştiren Türk sineması her yıl ülkemizi onurlandıracak yeni ödüller almakta ve dünya sinema çevrelerinin dikkatini çekmekte. Türk sinemasının uluslararası alanda başarılarına bir yenisini ekleyen ve bu önemli ödül ile ulusumuzu gururlandıran Semih Kaplanoğlu'nu, ülkemizin ve sinemamızın tanıtımına sağladığı katkıdan dolayı kutluyor, Türk sinema sektörünün bugün geldiği noktayı gözler önüne sermesi bakımından da son derece anlamlı bulduğum böylesi önemli bir başarıya imza atan filmin oyuncularına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın, Kaplanoğlu'na telgraf da gönderdiği bildirildi.

Kaynak : CnnTürk

Son Yorumlar (1)

tayfa avatar tayfa 08 Mart 2010 12:22:03

8

Türkiye Yönetmenleri Son Bir Kaç Yılda Buyuk Yükselişte...BEnce Bunda izleyicininde Etkisi Var insanlar Artık Kötü İle İyi Filmi Ayırt Edebiliyor...Mutluluk Verici...

Yandex.Metrica