Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bütün Cesarlar 'Yeraltı Peygamberi'nin

1 Mart 2010 00:00
Fransa'nın en prestijli sinema ödüllerinden 'Cesar'da büyük ödülü, yönetmenliğini Jacques Audiard'ın yaptığı Un Prophete/Yeraltı Peygamberi aldı.

Cesar gecesinde 'Un Prophete', Audiard'a En İyi Yönetmen, Tahar Rahim'e de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırırken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü 'La journee de la jupe' filmindeki rolüyle Isabella Adjani elde etti.

Tahar Rahim'in başrolde olduğu 'Un Prophete', Fransa'da cezaevine düşen Malik adlı Arap gencinin 6 yıllık hapis cezası sırasındaki değişerek, uyuşturucu ve suç dünyasına katılmasını anlatıyor.

''Un Prophete'' gecede şu ödülleri kazandı:
-En İyi Erkek Oyuncu: Tahar Rahim
-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Niels Arestrup
-En iyi dekor: Michel Barthelemy
-En İyi İstikbal Vadeden Oyuncu: Tahar Rahim
-En İyi Fransızca Film: Un Prophete (Pascal Caucheteux, Gregorie Sorlat, Marco Cherqui,  Jacques Audiard)
-En İyi Montaj: Juliette Welfling
-En İyi Fotoğraf: Stephane Fontaine
-En İyi Uyarlama: Jacques Audiard
-En İyi Orijinal Senaryo: Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Abdul Rauf Dafri, Nicolas Peufaillit

Un Prophete, ayrıca ''En İyi Yabancı Film'' dalında Oscar adayı olmuş, geçen yıl yapılan Cannes Film Festivali'nde de ikinci sırada yer almıştı.

Gecede en iyi yabancı film ödülü ise yönetmenliğini ve başrolünü Clint Eastwood'un üstlendiği ''Grand Torino'' filmine verildi.

Cesar'ın ''İstikbal Vadeden Oyuncu'' dalındaki ödülünün adayları arasında genç sinema oyuncusu Fırat Ayverdi de yer alıyordu. Ayverdi, Philippe Loiret'nin yönetmenliğini yaptığı ''Welcome'' filmindeki rolünde, Fransa'dan yüzerek İngiltere'ye kaçmak isteyen Iraklı Kürt göçmeni bir gencin yaşamını canlandırıyordu.Yandex.Metrica