Kamuoyunun ve basının değerli mensupları, saygıdeğer yetkililer,

Alkazar Sineması izleyicilerine veda etti. Beyoğlu'nda sinemayı simgeleyen kurumlardan birini daha yitirdik.

Biz sinema yazarları, Türkiye sinemasının yıllar boyunca kalbinin attığı Beyoğlu'nun 'sinemasızlaşmasından' üzüntü ve kaygı duyuyoruz.
 
Sinemanın altın çağlarında İstiklal Caddesi üzerinde görkemli salonların sıralandığı; devasa Türkiye film endüstrisinin adını Yeşilçam Sokağı'ndan aldığı; İstanbul Film Festivali'nin sinema kültüründeki dönüm noktasını yarattığı Beyoğlu'nda sinemayı özler hale geldik!

Büyük salonlar önce küçük salonlara bölündü, sonra kapandı ya da yıkıldı birer birer. Ne Lale kaldı, ne Saray ne Yeni Melek...
Sinematek'i darbeciler kapattı. Elhamra gibi bir anıt salon yandı kül oldu. Emek'in kapısına kilit vuruldu, geleceği belirsiz.

Sinema kültürünün gelişmesi için açılan arthouse sinemaları büyük sıkıntı çekiyor. Beyoğlu güçlükle ayakta duruyor,  Alkazar hizmetine son verdi.
 
İstanbul Film Festivali, Beyoğlu ilçe sınırları içinde dünya standartlarına uygun gösterim mekanı bulamıyor. Beyoğlu Belediyesi, girişimcilerinden biri olduğu Yeşilçam Ödülleri'nin törenini kendi ilçe sınırları içinde bir salonda düzenleyemiyor.
Sinemacı dostlarımız dünyada öncü konuma yerleşir, uluslararası alanda gurur verici başarılara imza atarken sinemamızın fiziki merkezi olan Beyoğlu'nun 'sinemasızlaşması' anlaşılır gibi değil. 

Beyoğlu'ndaki tarihi sinema salonlarının ve arthouse sinemalarının sıradan ticari işletmeler olmadığına dikkat çekeriz.
Sorun sadece Beyoğlu ile sınırlı değil, elbette. Kapısına kilit vurulmuş olan bütün sinema salonlarının yeniden işlevlerine kavuşmalarını dileriz.

Bu salonların en iyi koşullarda varlıklarını sürdürebilmeleri ve sinema sanatının gelişmesine katkıda bulunabilmeleri için yetkili resmi kurum ve kuruluşları göreve çağırıyoruz. Kamuoyundan ve özel kuruluşlardan da desteklerini esirgememelerini talep ediyoruz.

Biz Sinema Yazarları Derneği - SİYAD üyeleri olarak önerilerimiz ve birikimimizle ülkemizde sinema sanatının gelişmesi ve sinema kültürünün yaygınlaşması için her türlü girişime destek olmaya hazırız. Aynı duyarlılığı merkezi ve yerel yönetimlerden, sinemacı dostlarımızdan ve sinemaseverlerden de bekliyoruz.

Alin Tasciyan

Son Yorumlar

Yandex.Metrica