Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kısa Film Sineması açıldı

5 Mart 2010 00:00
Dün (23 Ocak Cumartesi günü) yapılan açılışta gösterimi yapılan kısa filmlerin yönetmenlerinin yanısıra Nazım Hikmet Akademisi (NHA) sinema bölümü öğretim görevlileri de bulundu. Etkinlikte iletişim fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinin yoğun katılımı dikkat çekti.

Açılış programı bir sürpriz gösterimle başladı. Kübalı yönetmen Octavio Cortázar'ın Por primera vez (İlk Kez) adlı filmi, programda duyurulmadığı halde ilk film olarak gösterildi. Sinemanın evrensel etkisini ve önemini, daha önce hiç film izlememiş Kübalıların gözünden yansıtan 1967 yapımı belgeselin izlenmesinin ardından, NHA eğitimcilerinden Mustafa Temiztaş kısa bir açılış konuşması yaptı.

Temiztaş NHKM ve Akademi bünyesindeki sinema faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra, NHKM’nin bir Kısa Film Sineması açma projesini nasıl geliştirdiğini anlattı. Temiztaş, “Bu alanda bir sözü olan, kısıtlı olanaklarla bir şeyler yapmak isteyen genç insanların Amerikan büyükelçiliğinin kısa film projelerine enerji akıttıklarını görünce, biz de bir şeyler yapmalıyız, diye düşündük” diyerek projenin üretken ve genç insanlar için bir alternatif kanal yaratmayı hedeflediğini vurguladı.

Kısa süre içinde bir internet sitesi ile, paylaşım olanaklarını genişletmeyi de planladıklarını söyleyen Temiztaş, etkinliğe katılan herkesin bu çalışmaları yaygınlaştırmak için kendisini “görevli” sayabileceğini, NHKM’nin böyle bir etkileşime açık olduğunu belirtti.

Etkinlik programdaki kısa filmlerin gösterimi ve yönetmenlerle sohbet ile devam etti. Yönetmen Özgür Bakar’ın katılımıyla Ev Sahibim, Hakan Yılmaz’ın katılımıyla “Lal”, Pınar Balcı’nın katılımıyla “Kara Gün”, Genç Sinemacılar’ın “Açılım” ve Erkan Uzdur’un “İkiyüzlüra” filmleri gösterildi.

Gösterimin ardından kokteyl ve tanışma, tartışma bölümüne geçildi.

(soL - İstanbul)


Yandex.Metrica