Efsanevi dizi ekranlara veda etti posteri

Üniversite yıllarında tanışan, rekabetin çok yoğun yaşandığı tıp dünyasına birlikte giriş yapan, 20 yılı aşkın süredir devam eden dostluklarını McNamara/Troy şirketiyle bir iş birlikteliğine de dönüştüren iki arkadaş, Sean McNamara ve Christian Troy'un maceralarını anlatan, 2003 yılında FX kanalında başlayan Nip/Tuck dizisi, geçtiğimiz hafta görkemli bir finalle ekranlara veda etti.

Kimilerine göre basit bir pembe dizi, kimilerine göre ise Amerikan kültürünün yüzeyselliğini eleştiren çok önemli bir diziydi Nip/Tuck. Çarşamba akşamı ABD'de yayınlanan 100. bölümüyle sona eren ve Türkiye'de önce CNBC-e, şimdi de e2'de gösterilen dizinin yaratıcısı Ryan Murphy, Nip/Tuck'ın ilk bölümü yayınlandığında 37 yaşındaydı. Radikal feminist bir annenin oğlu olan Murphy, çok erken yaşta ailesine gay olduğunu açıkladı ve Los Angeles Times'tan Entertainment Weekly'e, ABD'nin önde gelen gazete ve dergilerinde çalıştı. Nip/Tuck'tan önce çektiği Popular isimli dizi, aslında Murphy'nin sonra geliştireceği sarkastik üslubunu ilk defa seyirciye tanıtıyordu.

Nip/Tuck ise öncelikle bir 'FX projesi'ydi. Fox yayın grubunun 1990'ların ortasında kurduğu ve daha çok eski dizilerin tekrar yayınlarına yer verdiği FX, kısa sürede alternatif dizilerin yayınlandığı bir mecra oldu. Courtney Cox'lu Dirt'den It's Always Sunny in Philadelphia'ya geleneksel dizilerde işlenmeyen daha tabu konulara el atan bu yapımların öncülüğünü yapan ise, 2003'te FX'e büyük bir popülerlik kazandıran Nip/Tuck oldu.

İkinci sezon finaliyle beş milyon seyirci toplayan, üçüncü sezon finaliyle FX'in gelmiş geçmiş en yüksek izleyici rakamlarına ulaşan dizi, Amerikan kültürünün merkezi konularından birini, vicdan-güzellik çatışmasını işliyordu. Sean McNamara kendini ne kadar insanlığa, tıp bilimine ve halkı tedavi etmeye adamaya gönüllüyse, arkadaşı Christian Troy da o kadar hazza, kişisel çıkara, bireysel mutluluklara ve paraya düşkündü. Biz de Nip/Tuck'ın unutulmaz karakterleri ve getirdiği yeniliklere bakalım dedik.

HER BÖLÜMDE AYRI ŞARKI

Nip/Tuck 100 bölümün 100'ünde de izleyiciyi ayrı müzik âlemlerine götürdü. Her bölümde, ameliyatların en önemli ritüeli eski moda CD player'a yüklenen şarkılardı. Rolling Stones'un Paint it Black'inden Frank Sinatra'nın You Make Me Feel So Young'ına pek çok klasikleşmiş şarkı vardı bunlar arasında. Ama Gotan Project, Feist, Nouvelle Vague, Pink Martini, Air, Amy Winehouse, Hercules and Love Affair ve İlhan Erşahin'in grubu Wax Poetic gibi 2000'lere damgasını vuran pek çok yeni grup ve müzisyenin kendilerini tanıtmaları için de, Nip/Tuck iyi bir platform oldu.

Seri katil Carver, dizinin popülaritesini artıran merak unsurlarındandı. Plastik cerrahinin nimetlerinden faydalananların yüzlerine bıçakla imzasını atarak dehşet yaratan Carver'ın kimliği, üçüncü sezonun sonunda ortaya çıktı.

KONUK KONTENJANINDA ÜNLÜLER GEÇİDİ

FAMKE JANSSEN: XMen serisinin Phoenix'i olarak tanıdığımız, aynı zamanda Elite ajansında mankenlik yapan Hollandalı oyuncu Famke Janssen, Nip/Tuck'ın en girift karakterlerinden Ava'yı canlandırıyordu.

MELANIE GRIFFITH: Christian'ın sevgilisi ve eşi Kimber'ın kayboluşundan sonra ortaya çıkan annesi Brandie rolünde hâlâ çok güzel olduğunu kanıtladı. Ve tabii kayıp kızının eşi Christian'la yatmayı ihmal etmedi.

ROSIE O'DONNELL: Amerikan televizyonlarının en yetenekli isimlerinden Rosie O'Donnell, 'white trash' tabir edilen, 'taşralı-beyaz-kıro' kadın rolünde muhteşemdi. Piyangodan milyonlarca dolar kazanan Dawn Budge karakteri, müthiş bir iktidara sahip oluyor ve Christian'ı da iktidarıyla büyülüyordu.

JACQUELINE BISSET: Canlandırdığı James LeBeau karakteri, organ mafyasının kölesi olmuş, borçlarını ödemeye çalışan ama bu sırada pek çok kişinin hayatını mahveden, çok seksi, olgun bir 'femme fatale' kadındı.

ANNE-KIZ BİR ARADA

Nip/Tuck'ın en çetrefil ve elektrikli ilişkilerinden biri de, Joely Richardson'ın canlandırdığı Julia McNamara'yla Vanessa Redgrave'in canlandırdığı annesi Dr. Erica Noughton arasındakiydi. Gerçek hayatta da anne-kız olan ikili, Nip/Tuck boyunca o kadar çok kavga ettiler ki, bir noktada birbirlerini öldürecekleri şüphesi dahi doğdu.

YENİ PROJESİ GLEE ÇOK TUTTU

Ryan Murphy'nin yeni projesi, geçen yıl Fox'ta başlayan ve Türkiye'de de gösterilen Glee. Her bölümün merkezinde bir şarkının yer aldığı bu 'lise müzikali'nde Madonna, Rihanna, Billy Joel gibi yıldızların şarkıları var. New York Times'ın televizyon eleştirmeni Alessandra Stanley'nin mesafeli yaklaştığı ve klişe bulduğu Glee'nin yüksek reytingleri ve daha sonra basında aldığı olumlu eleştiriler, Fox'u dizinin ikinci sezonunu ısmarlamaya yöneltti. Glee'yi en çok destekleyenlerden biri ise, soyadıyla bir Nip/Tuck karakterini andıran Los Angeles Times eleştirmeni Mary McNamara'ydı: "Televizyonda uzun zamandır sevmek için entelektüel bahaneler bulmaya çalıştığımız 'suçlu zevkler'den böyle uzak, baştan sona eğlence dolu bir dizi seyretmemiştik." Dizi, Türkiye'de her perşembe FOXLIFE'ta yayınlanıyor.

 

Kaynak : Haberturk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica