Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın Portakal’da 180 kısa film

29 Temmuz 2003 00:00
-6 Ağustos 2003 tarihleri arasında Antalya’da toplanacak ön jüride, sinema yazarı Alin Taşçıyan, yönetmen Ali Özgentürk ve Beykent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünsal Oskay bulunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı’nca (AKSAV) ortaklaşa düzenlenen 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek 9. Altın Portakal Uluslararası Kısa Film-Video Yarışması’na 35’i yurtdışından, 145’i yurtiçinden olmak üzere toplam 180 kısa film başvurusu yapıldığı kaydedildi. AKSAV’dan yapılan açıklamada, 4 kategoride yarışacak 180 filmin 88’inin dramatik, 60’ının belgesel, 25’inin deneysel dalda, 7’sinin ise canlandırma dalında gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, 2-6 Ağustos 2003 tarihleri arasında Antalya’da toplanacak ön jüride, sinema yazarı Alin Taşçıyan, yönetmen Ali Özgentürk ve Beykent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünsal Oskay bulunuyor. Ön jüri 180 filmi izleyerek, büyük jüride değerlendirilmek üzere dramatik, belgesel, deneysel ve canlandırma dallarında en fazla 10’ar filmi finale bırakacak.

Bu yıl 13-16 Eylül 2003 tarihleri arasında düzenlenecek 9. Altın Portakal Uluslararası Kısa Film-Video Yarışması’nda, finale kalan eserleri değerlendirecek büyük jüride, Amsterdam’da yaşayan belgesel film yönetmeni Ayfer Ergün (Uluslararası Genel Af Örgütünün İletişim departmanında yönetmen/yapımcı) Michel Tosca (Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü), Jane Baz (İngiltere Konsolosu), Yrd. Doç. Dr. Fadıl Sözen (Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölüm Başkanı) ve Aydın Ziya Özgür (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı) yer alacak.

Toplam 5 kişiden oluşan halk jürisinin 4 üyesi, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi tarafından belirlenen Ayla Kaya, Ferruh Cankurt, Olcay Konya, Abdullah Şanal’dan oluşurken, beşinci üye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı temsilen Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Çevik olacak. Büyük jüri tarafından, dramatik, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında değerlendirilecek kısa filmlerden yarışmayı kazananlar 1.5 milyar lira ve Altın Portakal heykeli ile ödüllendirilirken, halk jürisinin belirlediği kısa filmlere Altın Portakal plaketi sunulacak.Yandex.Metrica