Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinema sektörü film seçiyor...

17 Mart 2010 00:00
Geçen ay içinde sanat filmlerinin mekanı olan Alkazar'ın kapanması ve bu hafta içinde İstanbul Film Festivali dolayısıyla gündeme gelen salon sıkıntısı sinemaseverlerin bazı filmleri artık izleyememesi gibi bir kaygıyı uyandırıyor.

Sinema salonlarının az gişeli filmleri gösterime sokmakta tereddüt etmesi ya da kısa zaman içinde gösterimden kaldırması Anadolu’nun Kayıp Şarkıları filminin yönetmeni Nezih Ünen’in seyircilere çağrıda bulunmasına neden oldu. Yönetmen Ünen, uzun zamandır beklenen filmin artık vizyona girdiğini ancak izleme garantisinin maalesef olmadığını belirtti. Filmin vizyonda ne kadar kalacağının bir garantisi olmadığını belirten Ünen, sinema salonlarının anlamsız bir şekilde filme karşı mesafeli durduğunu ve istedikleri her yerde filmi gösteremediklerini belirtti. Filmin oynamakta olduğu sınırlı salonlarda büyük ilgi görmesine rağmen Kanyon, İstinye Park, Akmerkez gibi yerlerde filmin sinema yönetimince tercih edilmediğini ve şu anda gösterimi yapan sinemaların da gelecek haftalara ilişkin bir garanti vermediğini vurguladı.
 

“Salonları biz kontrol edemiyoruz”
Uzun süredir titizlikle yürüttükleri Anadolu’nun Kayıp Şarkıları için yapabileceklerinin sınırlarında olduğunu belirten Ünen, “Biz 2002 yılından bu yana çalışarak sizlerin gayet iyi bildiği bu güzel filmi çıkartmayı binbir engel aşarak başardık. Ama gücümüzün bittiği bir yer var ki, salonları biz kontrol edemiyoruz” dedi. Yönetmeni, filmin kaderinin başta sektörün lideri Mars Entertainment grup ve AFM sinemaları olmak üzere sinema salonları yöneticilerinin ama en çok da izleyicilerinin elinde olduğunu belirtti.

Sektörün sinemaseverlerin film tercihlerini belirlemek gibi bir hegemonyası giderek güçlenirken, henüz bu engele takılmayan bir film olarak Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, titiz ve uzun bir çalışmanın ürünü. Uygarlığın beşiği olan Anadolu’nun giderek unutulan kültürünün ve şarkılarının kayıt altına alınmasından oluşuyor. Müzik ve sinemanın boyutlarından oluşan filmin, açılış sahnesinde her gün İstanbul’da kayıt altına alınan yüzlerce performans dikkat çekerken, Anadolu’da Ermeni, Kürt, Laz, Arap ve Türk şarkılarının provasız bir şekilde hayatın içinde aktığı fark ediliyor. Yönetmen ayrıca kaydettiği şarkıları müzikal anlamda modern bir altyapıyla sunuyor. Bir anlatıcısı olmayan, şarkı söyleyenin aynı zamanda hatiplik ettiği belgesel film, bu hafta gösterime girdi.

(soL – Nihal Ünver)

 


Yandex.Metrica