Ankara Film Festivali ödülleri belli oldu... posteri

Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel ve Hasan Ali Toptaş’tan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Seçiciler Kurulu en iyi film ödülünü Aslı Özge’nin Köprüdekiler filmine;

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın İki Dil Bir Bavul adlı filmine,

En İyi Yönetmen Ödülü'nü 11’e 10 Kala ile Pelin Esmer’e

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Başka Dilde Aşk filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy’a

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Başka Dilde Aşkı filmindeki rolüyle Mert Fırat’a

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü Büyük Oyun’daki performansı nedeniyle Selen Uçer’a

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü Kara Köpekler Havlarken filmindeki oyunculuğuyla Volga Sorgu’ya

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü'nü Pelin Esmer’in senaryosunu yazdığı 11’e 10 Kala’ya

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü, Başka Dilde Aşk filmindeki görüntü yönetimiyle Hayk Kirakosyan’a

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü 11’e 10 Kala filmindeki sanat yönetimiyle Naz Erayda’ya

En İyi Özgün Müzik Ödülü'nü, Büyük Oyun filmindeki müzik anlayışıyla Sabri Tuluğ Tırpan’a

En İyi Kurgu Ödülü'nü, Köprüdekiler filmindeki kurgu anlayışıyla Aylin Zoi Tonel, Vessela Martschewski, Christof Schertenleib’e

Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü'nü, Büyük Oyun filmindeki rolüyle Suzan Genç’e

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü'nü, Kara Köpekler Havlarken filmindeki performansıyla Cemal Toktaş’a

Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü’nü Orada filmiyle  Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’ya vermeyi uygun bulmuştur.

Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü’ne Başka Dilde Aşk filmiyle İlksen Başarır ve Mert Fırat’a

Seçici Kurul ayrıca,  Seçici Kurul Özel Ödülü’nü Mehmet Bahadır Er ve Maryna Gorbach’in ın yönettiği Kara Köpekler Havlarken ile İlksen Başarır’ın yönettiği Başka Dilde Aşk filmlerine vermeyi uygun görürken, Seçiciler Kurulu Oyunculuk Özel Ödülü’nü ise Köprüdekiler filminin oyuncuları Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker ve Cemile İlker’e vermeyi uygun bulmuştur.
 
Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında “SİYAD En İyi Film Ödülü” de verildi. Buna göre,

Ali Hakan, Bülent Vardar ve Elif Tunca’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Seçiciler Kurulu, SİYAD En İyi Film Ödülü’nü Mehmet Bahatır Er ve Maryna Gorbach’ın yönettikleri Kara Köpekler Havlarken vermeyi uygun buldu.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda dört ödül

Kurmaca, deneysel ve canlandırma kategorilerinde düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmler, Cemal Erez, Ozan Açıktan, Şenay Aydemir, Gerard Labady ve Mutlu Parkan tarafından değerlendirildi. Kurmaca ve canlandırma dallarında 10’ar, deneysel dalda ise 8 film olmak üzere  toplam 28 filmin yarıştığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda;  Hakan Ömer Zorka’nın yönettiği Meret kurmaca dalda en iyi film ödülüne; İlhami Kapıcı’nın yönettiği Uçurtma deneysel dalda en iyi film ödülüne; Ayçe Kartal’ın yönettiği Malfunction ise canlandırma dalında en iyi film ödülüne değer bulundu. Bu filmlerle birlikte Seçici Kurul,  Gökhan Okur ve Deniz Tarsus’un  Dalga Teorisi filmine Seçiciler Kurulu Özel Ödülü vermeyi uygun buldu.

Profesyonel ve Amatör kategorilerde gerçekleştirilen Ulusal Belgesel Film Yarışması'na katılan filmler, Özgür Şeyben, Hakan Aytekin, Mutlu Binark, Yaprak İşçibaşı ve Hacı Mehmet Duranoğlu’ndan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.  Amatör dalda 8, profesyonel dalda 9 belgesel film jüri karşısına çıkmıştı. Amatör Kategoride; Emre Karadaş ve Deniz Oğuzsoy’un yönettiği Duvar adlı film birincilik ödülüne; Yeliz Karakütük’ün yönettiği Romeyika’nın Türküsü adlı film ikincilik ödülüne; Berrak Samur’un yönettiği Bağdat adlı film üçüncülük ödülüne değer bulundu.

Profesyonel kategoride Seçiciler Kurulu; Çayan Demirel’in yönettiği 5 Nolu Cezaevi:1980-84 adlı filmi birincilik ödülüne, Meltem Öztürk ve Hülya Karcı’ının yönettiği Eylül Çocukları adlı filmi ikincilik ödülüne ve Kazım Öz’ün yönettiği Son Mevsim Şavaklar filmini üçüncülük ödülüne değer bulundu.

Ödül Töreni 21 Mart Pazar Günü

Yarışmalarda kazanan sanatçılar, ödüllerini 21 Mart gecesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda saat 19.30’da gerçekleştirilecek ödül töreniyle alacaklar.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica