'Yeşilçam'ın en iyisi Nefes: Vatan Sağolsun posteri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür (TÜRSAK) Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle, Turkcell'in ana sponsorluğunda düzenlenen 3. Yeşilçam Ödülleri, NTV'den canlı yayınlanan törenle sahiplerini buldu.

Meltem Cumbul’un sunduğu, ENBE Orkestrası’nın 'En İyi Film' adayı filmlerin müziklerini çaldığı 3. Yeşilçam Ödülleri Töreni, Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda yapıldı.

En iyi film ödülünü, Levent Semerci'nin yönettiği, senaryosunu Levent Semerci, M. İlkay Altınay ve Hakan Evrensel'in yazdığı Nefes: Vatan Sağolsun filmine gitti.

İKİ JÜRİ
İki etaptan oluşan ödüllerde aday filmlerin seçimleri, sektör temsilcileri, sinema yazarları ve 3. Yeşilçam Ödülleri aday adayı filmlerin yaratıcılarından oluşan yaklaşık 750 kişilik jüri tarafından noter huzurunda yapıldı.

İlk etap sonucunda 11 kategoride en çok oyu alan adaylar belirlendi. Sektörle birlikte, sinema akademisyenleri, iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan yaklaşık 2 bin 500 isimden oluşan jüri ise Şubat ayının sonunda, ilk etapta belirlenen adayların birincileri için oy kullandı.

Buna göre, 11 kategorideki 'En İyiler' şöyle:

EN İYİ FİLM
Nefes: Vatan Sağ Olsun

EN İYİ YÖNETMEN
Reha Erdem-Hayat Var

EN İYİ KADIN OYUNCU
Binnur Kaya-Vavien

EN İYİ ERKEK OYUNCU
Mert Fırat-Başka Dilde Aşk

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Cemal Toktaş-Güneşi Gördüm

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Derya Alabora-Pandora'nın Kutusu

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
Soykut Turan-Güneşi Gördüm

EN İYİ SENARYO
Engin Günaydın-Vavien

EN İYİ MÜZİK
Atilla Özdemiroğlu-Vavien

EN İYİ GENÇ YETENEK
Elit İşcan- Hayat Var

TURKCELL İLK FİLM ÖDÜLÜ
Nefes: Vatan Sağolsun-Levent Semerci

FİLİZ AKIN'A ÖDÜL
Bu arada, ''Yeşilçam Ödülleri''nde bu yıl ilk kez, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk kültür ve sanat yaşamının gelişmesine büyük katkıda bulunan sanatçılara sunduğu ''Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü'', Bakanlık Müsteşarı İsmet Yılmaz tarafından, sanat hayatına 100'ün üzerinde film sığdıran Filiz Akın'a verildi.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica