Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Zaim'in 'Çamur'u Venedik'te

31 Temmuz 2003 00:00
Bu güz 60 yaşına basan, sinema dünyasının en eski film festivali Venedik'te bir Türk filmi yarışmalı bölüme seçildi. 27 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında Lido Adası'nda düzenlenecek olan 60. Venedik Film Festivali'nin 'Controcorrente' (Karşıt Akımlar) adlı yarışmalı bölümünde Derviş Zaim'in son filmi 'Çamur'un yer alacağı kesinleşti. Eurimages'dan destek alan bir Avrupa ortak yapımı olan Zaim'in filminde Mustafa Uğurlu, Taner Birsel ve Yelda Reynaud rol alıyor. Gizemli bir hastalığa yakalanarak konuşamayan bir insanın, son çare olarak şifalı çamurdan medet ummasının öyküsü olan filmin montajında ve müziğinde uluslararası düzeyde tanınmış sanatçıların imzaları bulunuyor. Monte Cinema Verita Vakfı (İsviçre) ve Efes Pilsen'in de sponsor olarak katkıda bulundukları filmin Derviş Zaim'le birlikte baş ortak yapımcısı, Rotterdam ve Locarno festivallerinin yöneticiliğini yapmış olan Marco Müller, filmi çok beğendiğini ve Venedik'te yarışacağından umutlu olduğunu, bundan üç ay önce, Cannes Film Festivali sırasında dile getirmişti.
Özellikle yenilikçi sanat sineması örneklerine ve genç yönetmenlerin yapıtlarına öncelik tanıyan Karşıt Akımlar, üç yıldan bu yana düzenleniyor ve ana yarışmadan ayrı bir jüri tarafından değerlendirilen yarışmalı ikinci bölüm sıfatıyla ilgi görüyor. Karşıt Akımlar jürisinin vereceği San Marco büyük ödülü, 50 bin euro. Yarışmada ayrıca, en iyi yönetmen, kadın ve erkek oyuncu ödülleri dağıtılacak.
27 Ağustos gecesi, Woody Allen'in son filmi 'Anything Else' ile açılacak olan 60. Venedik Film Festivali'nde, iki ay önce ölen Hollywood yıldızı Katharine Hepburn onuruna düzenlenen bir program da yer alıyor. Venedik Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde daha önce Ömer Kavur, 'Anayurt Oteli'yle yer almıştı.


Yandex.Metrica