Anadolu Kültür ve Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan) öncülüğünde, 2008 yılında başlayan ve geçtiğimiz yıl Ermenistan Türkiye Sinema Platformu adını alan girişim, ilk meyvelerini vermeye hazırlanıyor.

8–10 Nisan 2010 tarihlerinde İstanbul'da, Ermenistan ve Türkiye'den on sinemacının katılımıyla gerçekleştirilen Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'nun beşinci buluşmasında, toplam beş proje destek aldı. Seçici kurulunda Melek Ulagay, Nurdan Arca, Sırrı Süreyya Önder, Sevil Demirci, Çiğdem Mater ve Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali ‘Directors Across Borders' direktörü Artsvi Bakhchinyan'ın yer aldığı platform toplantısında, iki ülkeden toplam on proje değerlendirildi.

İngiltere merkezli Global Dialogue tarafından desteklenen toplantıda, Türkiye'den Meryem Yavuz ve M. Cem Öztüfekçi'nin "Agop'tan Şükrü'ye Selam Var", Gülengül Altıntaş ve Garabet Orunöz'ün "Kaybolmayın Çocuklar!", Ermenistan'dan Diana Kardumyan'ın ‘Galata', Arthur Sukiasyan'ın ‘Güvercin Ustaları'  ve Gor Baghdasaryan'ın ‘Komşular' adlı projelerine platform kapsamında destek verilmesi kararlaştırıldı.

Bu beş proje, 2010 yılı içinde, Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların oluşturacağı ortak ekipler tarafından çekilecek. Filmler, Ocak 2011'de tamamlanmış olacak ve 2011 yılı boyunca başta Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali olmak üzere festivallerde gösterilecek.

 

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica