Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Nene Hatun' filmi için 'Ermeni' bulunamıyor

29 Nisan 2010 00:00

Erzurum'un ilçelerinin kurtuluş törenlerinde de benzer sorunun yaşandığına işaret eden filmin yapımcısı Sebahattin Kat, sorunu yüksek yevmiye vererek çözmeye çalıştıklarını söyledi.
Aziziye Tabyaları'nda 93 Harbi olarak bilinen 1877- 78 Osmanlı- Rus Savaşı sırasında yaşanan olayları ve 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunlarını beyaz perdeye aktaracak olan Nene Hatun Aziziye filminin çekimleri Erzurum’un tarihi mekanlarında devam ediyor.

Çekimler nedeniyle Çifte Minareli Medrese ziyaretçilere kapatıldı. Zeki Alasya, Selahattin Taşdöğen, Eşref Kolçak, Nuri Alço ve Açelya Elmas gibi çok sayıda ünlü oyuncunun filmde rol aldığını anlatan yapımcı Sebahattin Kat, Erzurumlu gençlerden ve işsizlerden oluşan yaklaşık 3 bin kişiye bu film sayesinde figüran olarak iş verdiklerini söyledi.

Sebahattin Kat, “Tek sıkıntımız Ermeni çetecileri oynayacak figüran bulamamak. Kimse Ermeni olmak istemiyor. Herkes kahraman Türk'ü oynamak istiyor. Bunun bir film olduğuna onları inandırmaya çalışıyoruz. Sonuçta hepsi rol ama nedense kabul etmiyorlar. Biz de sorunu biraz daha yüksek ücret vererek çözmeye çalıştık” diye konuştu.

Filmde rol alan emekli belediye işçisi 68 yaşındaki Hikmet Kaya, ilk kez kamera karşısına geçtiğini söyleyip, “Çok heyacanlanıyorum. Bana ne diyorlarsa onu yapıyorum. ‘Gel oyna’ dediler ben de geldim. Kaç lira ücret alacağımı bile sormadım” dedi.Yandex.Metrica