Lull Sinema Dizisi'nin üçüncü kitabının üzerinde sinemacı, eleştirmen ve gazeteci Peter Hanson'ın imzası var. Hanson, Kayıp Kuşak Filmleri'nde Amerikan sinemasının son dönemine damgasını vuran X Kuşağı'nın (Kayıp Kuşak) yönetmenlerini ve filmlerini tarihsel, toplumsal, kültürel ve sinemasal bağlamları içinde inceliyor. Hanson, X Kuşağı'na ne akademik bir soyutlama ne de salt pür sinema eleştirmenliği ile yaklaşıyor, o 'X' kuşağının "kültürsüzlüğü" ve "eylemsizliği"ne eleştirel bir perspektifle bakıyor.

Kuşağın varoluşsal sorunlarının ana ekseni oluşturduğu incelemede kışkırtıcı postmodernizmi ile Steven Soderberg (sex, lies and videotape), gösterişli şiddeti ile Quentin Tarantino (Pulp Fiction), felsefi alaycılığı ile Kevin Smith (Dogma), baştan çıkarıcı nihilizmi ile David Fincher (Fight Club), karanlık ve cüretkar anlatımıyla Paul Thomas Anderson (Magnolia), ürkünç karakterleriyle provokasyonu seven Darren Aronofosky (Pi, Requiem for a Dream) ve diğer bir çok kayıp kuşak sinemacısı yer alıyor. Şüphesiz bu yönetmenlerin arayışları, sadece sinema olmaktan çok daha fazlası. Bir X Kuşağı figürü olan, modern kültürün kozasından kendini kurtaran The Matrix'in kahramanı gibi Gen X sinemacıları da algı, bilgi ve yanlış bilgi yığını altında, modern dünyadaki yaşam tarafından ezilmiş ve anlamsız dünyadan anlam çıkarmanın peşindeler. Kayıp Kuşak sinemacılarını yine onlardan biri olan Being John Malkovich'in senaryo yazarı Charlie Kaufman tanımlıyor; Gerçekten hiçbir çözümüm yok ve çözümü olan filmlerden de hoşlanmıyorum. İnsanlara üzerinde düşünmelerini sağlayacak bir şeyler veren durumlar yaratmayı istiyorum. Size yapmanız gereken ilk şeyin kendinizi sevmek olduğunu söyleyerek sona eren bir filmden nefret ediyorum. Bu çok hakaretamiz, yukarıdan bakan ve çok anlamsız bir tavır. Benim karakterlerim bir diğerini ya da kendilerini sevmeyi öğrenmezler.

"Ben kimim, nereye aitim?". '68 kuşağından sonra gelen, Amerika'nın en telaşlı dönemleri içinde büyüyerek politikaya, topluma, aileye, geleneksele karşı tavırlı olan; popüler kültüre, tv'ye ve kayıtsızlığa ise sonsuz bağımlı X Kuşağı'nın en çok üzerinde düşündüğü soru. Ve bu soruya şöyle cevap vermek mümkün:"Ben toplumun sonradan hatırladığı bir şeyim ve en azından nereye ait olmadığımı biliyorum." Aile hayatının zorlukları, ergenliğin sancılı dönemleri, duyarlılıklarını içi boş popüler kültürle sarıp sarmalama, postmodern anlatım tekniklerini benimseme, etik değerlere karşıtlık bu kuşağın aynı adımları takip etmesini sağlıyor. Sonuçta ortaya çıkan ise ilgisizlik ve yoksunlukla dolu bir gençlik kültürü ... Ya da "doğal olarak yalnızım" durumu.. Reality Bites'da Lelaina'nın söylediği gibi; Neden yirmilerindeki bizlerin haftada seksen saat çalışarak BMW'lerini alabilecek durumda olmayı reddettiğimizi merak ediyorlar. Neden kendilerinin yarattığı karşı kültürle ilgilenmediğimizi merak ediyorlar, sanki biz bir çift koşu ayakkabısı için devrimlerine sahip çıkmadık ve... Ancak şu soru hala orta yerde duruyor: Şimdi ne yapacağız? Devraldığımız tüm hasarı nasıl onaracağız? Sevgili mezunlar, yanıt basittir..."Bilmiyorum." Kitapta popüler kültürden, seksüel tercihlerin akışkanlığına, postmodern varoluş durumlarından, aylakçılığa, nihilizmden, teknolojiye ve ırk sorununa kadar zalimlikler yapmaya muktedir toplumun dışına çekilmiş bir kuşağın beslendiği sinemasal kaynakları bulmak mümkün. Bu kitap sadece bir dönemin ve bir kuşağın sinemasını anlamak için değil, günümüz Amerikan toplumunun kültürünü ve ruhunu da çözümlemek için yararlı bilgiler sunuyor. Kayıp Kuşak Filmleri, içinde yaşadığımız bugünlerde daha da anlam kazanan Amerikan toplumunu derinden etkileyen sorunları sinemada dile geldiği biçimiyle kavramımızı sağlıyor.

Sex, lies and videotape, American Beauty, Before Sunrise, Being John Malkovich, Boggie Nights, Boys Don't Cry, Chuck&Buck, The Cell, Clerks, Memento, Fight Club, The Game, Jackie Brown, Keeping the Faith, Magnolia, The Matrix, Office Space, Pulp Fiction, Reality Bites, Requiem for a Dream, Reservoir Dogs, The Sixth Sense, Traffic kitapta bulunabilecek filmlerden yalnızca bir kaçı... Kaynak : www.altikirkbes.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica