Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinemacılardan Adana Büyükşehir Belediyesine açık mektup

1 Haziran 2010 00:00

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE AÇIK MEKTUP

31 Mayıs sabahı dünyanın ama daha çok Türkiye’nin yüreğini sızlatan haberler geldi. Bu haberleri dikkate alan Adana Büyükşehir Belediyesi "İnsanlar kan ağlarken, biz eğlenemeyiz" diye bir gerekçe sunup bu seneki film festivalini ertelediğini açıkladı.

Öncelikle sizin için "eğlence" olan bu festivalin Adana halkı için yılın en önemli  kültür-sanat faaliyeti ve  biz sinemacılar için de seyircimizle buluşmak için en önemli vesile olduğunu hatırlatmak isteriz. Film dünyası üretenleri, göstericileri, seyircileri ve bu seyircilerle üretenleri bir araya getirme görevi olan festivallerle bir bütündür. Üreten insanların seyircilerle bir araya gelerek yoğun olarak filmler ve o filmlerin içeriği hakkında konuşması bir eğlence değil, verimli bir bilgi alışverişidir.
Bir film, eğlence aracı değil, sanat eseridir; insanların ortak aklına ve vicdanına seslenir, bilgi ve duygu paylaşımına hizmet eder. Sinema, bu ülkede ve başka ülkelerde yaşanan acıların neler olduğu, zorda kalan insanların neler yapabileceklerini ve aklınıza gelmeyecek bir çok durumu gözler önüne serer. Bu gözler önüne serme seyircinin yaşanan durumla empati kurmasını sağlar. En önemlisi seyirciye sorular sordurtur. Bu sorular arasında pek tabidir ki içimizi kanatan olaylarla ilgili sorular olacaktır.

İçinde "Filistin: Barışa Hasret" programının yer aldığı, "Filistin'de Sinema Yapmak" açık oturumunun düzenleneceği, önemli Filistinli sinemacı ve gazetecilerin davetli olduğu dolayısıyla onlara destek verilecek günlerin silahların gölgesinde yok olmasına yol açmak bu festivalin asıl sahibi olan Adana seyircisini de çok üzecektir. Bu gibi durumlarda ülkelerinden ayrılmaları zor olan Filistinliler, İsrail ablukası yüzünden gelemeseler bile bugünlerin düzenlenmesi ve İsrail’in teşhir edilmesi gerekir.
Bütün rezervasyonların yapıldığı, filmlerin kopyalarının gittiği, bütün hazırlıkların tamamlandığı şu anda festivali iptal etmek ya da ertelemek hem tartışma ve bilgi alma yollarını tıkayacak hem de insanları terörün en çok istediği şey olan sessizliğe gömecektir. Bugünkü ve geçmişteki tüm bu hazin olaylarla ilgili acılar daima içimizdedir.

Sinemacılar olarak hem seyirciyle buluşmak, hem ilk çıkışını yapacak filmcilere destek olmak ama en önemlisi sessiz kalmamak ve hayatın her şeye rağmen biriktirerek devam ettiğini göstermek için bu sene de Adana Altın Koza film festivalinin yapılmasını istiyoruz.
Asla unutmamak üzere…
 
(alfabetik sıraya göre imzacılar)
Aslı Filiz
Aslı Özge
Aydın Bulut
Belma Baş
Belmin Söylemez
Berke Baş
Buket Uzuner
Derviş Zaim
Durul Taylan
Emre Akay
Emre Yeksan
Erdal Kahraman
Erkan Aktuğ
Hakan Algül
Hakkı Kurtuluş
Haşmet Topaloğlu
Hüseyin Karabey
Hülya Uğur Tanrıöver
Işıl Özgentürk
İnan Temelkuran
İsmail Güneş
Mahmut Fazıl Coşkun
Mehmet Altıoklar (FIYAB)
Mehmet Eryılmaz
Melik Saraçoğlu
Murat Düzgünoğlu
Mustafa Ünlü (BSB)
Nadir Öperli
Nida Karabol
Nuri Bilge Ceylan
Onur Ünlü
Orhan Eskiköy
Özcan Alper
Özgür Doğan
Pelin Esmer
Reha Erdem
Selim Atakan
Selim Demirdelen
Selim Evci
Semih Kaplanoğlu
Serkan Acar
Serkan Çakarer
Sevilay Demirci
Seyfi Teoman
Seyhan Kaya
Sırrı Süreyya Önder
Sinan Biçici (SENDER)
Tarık Tufan
Tolga Esmer
Ümit Ünal
Yağmur Taylan
Yamaç Okur
Yüksel Aksu
Zafer Algöz2 Haziran 2010 01:12

"Türkiye’de sinema geniş kitlelerce kavramsal ve kuramsal nitelikleri sıkıcı bulunan, popüler ve eğlence sektörüne yönelik bir zaman öldürme malzemesi olarak algılanıyor ne yazıktır..."
 
diye devam eden bir yazım var blogumda.
 
Üzücü, yorucu ve katlanılması güç bir gerçek. 

Sinemanın "ayna" olabilme gücünü, fikir beyanı yanını, yenilikçilik  potansiyelini bir bilselerdi eminim böyle davranmazlardı, diye kendimi avutuyorum, idare edin.

Hal böyleyken geriye dönüp M.Ö dönemlerin telefonsuz, televizyonsuz sosyal yunan insanına, romalısına bakmak gerek belki de. O mütiş mimari algıya erişmede, felsefeler üretmede rol oynayan etkenlerden birinin de tiyatro olabileceğini anlamak gerek.

Sİnemaya değer vermek gerek.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica