Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Çağan Irmak'tan dev Mimar Sinan filmi

23 Haziran 2010 00:00
Şu sıralar ‘Prensesin Uykusu’ adlı yeni filminin post prodüksiyonuyla uğraşan Çağan Irmak, bu filmin hemen ardından dev bir dönem filmiyle, ‘Koca Sinan’la karşımıza gelecek. Süleymaniye Camii’nin yapımı sırasında Mimar Sinan ile Kanuni arasındaki çekişmeyi anlatan, Fazıl Hayati Çorbacıoğlu’nun aynı adlı oyunundan uyarlanacak filmin çekimlerine önümüzdeki yıl başlanacak.

İlk kez başkasının yazdığı bir hikâyeyi sinemaya uyarlayacağını belirten Çağan Irmak, “Bu projeyi bana Türkiye’nin çok büyük bir oyuncusu önerdi, filmde Sinan’ı o canlandıracak. Fazıl Hayati’nin oyununda beni en çok çeken iktidar ve sanatçı arasındaki çekişme oldu. Süleymaniye’nin yapım süreci... Bir yanda cihan padişahı, bir yanda özgürlüğünü isteyen bir sanatçı, bir yanda Hürrem Sultan, bir yanda da hızla boşalan bir hazine. Çok güzel, çok gerilimli bir hikâye. Gerilim birkaç koldan ilerliyor. Yapımcım Mustafa Oğuz’la konuştum, Most Production olarak bir yıl önce oyunun sinema haklarını satın aldı. Şu sıralar bir yandan ‘Prensesin Uykusu’nun post prodüksiyonuyla bir yandan da ‘Koca Sinan’ın senaryosuyla uğraşıyorum. Bir yıl içinde çekimlere başlamış oluruz” diye konuşuyor.

‘Babam ve Oğlum’un kimi hayal sahnelerinde ve ‘Ulak’ filmiyle dönem filmi konusundaki iddiasını ortaya koyan Çağan Irmak, ‘Koca Sinan’ın çok büyük bir proje olduğunun altını çiziyor: “Bu çok büyük, çok maliyetli bir iş. Belki bir yabancı ortak da olacak. Teşbihte hata olmaz derler ama bu projede hata yapmamamız gerekiyor. Benim en büyük derdim ve dileğim, bu muhteşem binaları yapan Sinan’ın ruhunu hissettirmek, onun doğru algılanmasına vesile olmak.”

Yüzyıllar öncesinde geçmesine karşın ‘Koca Sinan’ın günümüze göndermeler içerdiğine değinen Çağan Irmak, “Bu hikaye bürokrasi ve iktidar dediğimiz şeyin aslında yüzyıllar geçmesine karşın çok da değişmediğini gösteriyor. ‘Koca Sinan’ günümüze göndermelerle dolu. Hikaye günümüzde geçseydi bugün de çok benzer şeyler yaşanabilirdi” diyor.
Geniş kitleleri ağlatan, gönül tellerini titreten ‘Babam ve Oğlum’ ve ‘Issız Adam’ gibi filmlerin yönetmeni Çağan Irmak’ın “En güler yüzlü filmim” diye nitelendirdiği ‘Prensesin Uykusu’ ise aralık ayında gösterime girecek. Çekimleri Halkalı, Yeşilköy gibi toplukonut bölgelerinde yapılan filmde, Genco Erkal, Sevinç Erbulak, Çağlar Çorumlu, Alican Yücesoy, Şevval Başpınar, Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimler rol alıyor.

Süleymaniye’nin inşaasını konu alıyor
Fazıl Hayati Çorbacıoğlu’nun kaleminden çıkan ‘Koca Sinan’ oyunu Süleymaniye Camii’nin yapım sürecini anlatıyor. Kendi adına bir camii yaptırmak isteyen Kanuni Sultan Süleyman, bu görevi tabii ki Mimar Sinan’a veriyor ve yedi yıl içinde bitirmesini istiyor. Ancak çok masraflı bir iş olduğu için bu cami inşaatına karşı çıkanlar oluyor. Kanuni camiyi biran önce bitirmesi için Mimar Sinan’ı sıkıştırırken, Mimar Sinan ise devletin sanatçıya müdahale edemeyeceğini padişaha anlatmaya çalışıyor, bu uğurda mücadele ediyor ve Kanuni’nin de desteğiyle yedi yılda camiyi bitiriyor.

Oyun 1996’da İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı olarak Can Doğan rejisiyle sahnelenmiş. İki sezon boyunca 202 temsil yapan oyun, son gününe kadar izleyicinin büyük ilgisiyle karşılanmıştı. Filmle görüşünü aldığımız oyunun yönetmeni Can Doğan, Çağan Irmak’la film hakkında konuştuklarını, projeden haberi olduğunu ve ‘Koca Sinan’ı Çağan Irmak yorumuyla sinemada izlemenin çok güzel olacağını söyledi.


Yandex.Metrica