Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

‘Uzak’, New York’ta Ödüle Yakın

19 Ağustos 2003 00:00
New York’un sonbaharda adeta Cannes’ı andıracağı, bu yıl Cannes’da beğeni toplayan filmlerin pek çoğunun New York’ta gösterileceği belirtildi. Bunların arasında, Cannes’da Altın Palmiye alan “Fil” ve Jüri Büyük Ödülü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan “Uzak” başta geliyor.
Festival, 3-19 Ekim tarihlerinde yapılacak. ABD’deki bir lisede meydana gelen silahlı saldırı olayını konu alan ve sinema oyuncuları yerine, olayı yaşamış öğrencilerin rol aldığı “Fil” ile, başrollerini Nicole Kidman, Lauren Bacall ve Jean-Marc Barr’ın paylaştığı “Dogville” de festivalin ilgi odaklarını oluşturuyor.
Lars von Trier’in yönettiği “Dogville” filminin en az başrol oyuncuları kadar ünlü diğer oyuncuları James Caan, Ben Gazzara, John Hurt ve Trier’in vazgeçilmez kült oyuncusu Udo Kier.
Neredeyse tamamı amatör oyunculardan kurulu mütevazı kadrosuyla “Uzak” , ikincilik ödülüne karşılık gelen Büyük Ödülü bu muhteşem kadrolu filmi geçerek, kazanmıştı bu sene.
Diğer filmler arasında ise Claude Chabrol’un “Şeytanın Çiçeği” (Fransa), Marco Bellocchio’nun “Günaydın Gece” (İtalya), Jan Jakub Kolski’nin “Pornografi”(Polonya), Jacques Doillon’un “Raja” (Fransız-Fas ortak yapımı), Rithy Panh’in “S21: Kızıl Kmerlerin Ölüm Makinesi” (Fransız-Kamboçya ortak yapımı) ve Fevzi bin Saidi’nin “Bin Ay” (Fransız-Fas ortak yapımı) bulunuyor.


Yandex.Metrica