Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk sineması Toronto'da

21 Ağustos 2003 00:00
Kuzey Amerika kıtasının en büyük film festivali sayılan Toronto'da bu yıl Türk sineması üç yönetmenin üçer filminden oluşan özel bir toplu gösteri çerçevesinde tanıtılacak. 'Director's Spotlight' başlığı altında Nuri Bilge Ceylan bugüne dek çektiği tüm filmleriyle 'Kasaba', 'Mayıs Sıkıntısı' ve 'Uzak', Zeki Demirkubuz 'Üçüncü Sayfa', 'İtiraf' ve 'Yazgı' ile Ömer Kavur da 'Anayurt Oteli' ve 'Gizli Yüz'ün yanı sıra bu ay sonunda yine Kanada'da Montreal Film Festivali'nde yarışacak olan son filmi 'Karşılaşma'yla festival programına dahil oldu.
Her biri özgür ve bağımsız çalışan festival seçici kurulu üyelerinden Yunan sinema uzmanı Dimitri Eipides'in önerisiyle oluşturulan 'Director's Spotlight' bölümüne seçilen Ceylan, Demirkubuz ve Kavur'la birlikte, Türk dağıtımcı ve yapımcıların da festivalin konuğu olarak Toronto'ya gelmeleri bekleniyor. Ayrıca 'Contemporary World Cinema' bölümünde, Ferzan Özpetek'in İtalya'da çok sevilen son filmi 'Karşıdaki Pencere' de izlenebilecek.
27 yıl önce 'Festivaller Festivali' adı altında başlayan etkinlik, bugün sanatla endüstrinin buluştuğu büyük bir merkez olarak ilgi görmüyor. Kuzey Amerikalı dağıtımcı ve yapımcılar için önemli bir pazar olan Toronto, Avrupa ve Asya sinemaları için de artık vazgeçilmez bir randevu sayılıyor. Bu güz 4-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde 55 ülkeden 336 film gösterilecek. Bunların yaklaşık dörte üçü, Kuzey Amerika kıtasında ilk kez seyirci önüne gelmiş olacak. Her yıl yaklaşık 300 bin biletin satıldığı festival, Cannes'da ödül alan Denys Arcand'ın 'Les İnvasions Barbares' filmiyle açılacak.


Yandex.Metrica