Ustalar Alimler Sultanların çekimlerine başlandı posteri

Türkiye'de gerçekleştirilen en iddialı drama belgeseli olan Ustalar Alimler ve Sultanların çekimlerine Kayseri'de başlandı. Etkileyici sinema ve sanal gerçeklik teknolojisi prodüksiyonuyla bugüne kadar Türkiye'de gerçekleştirilen en iddialı yapımlardan biri olan Ustalar Alimler Sultanlar'ın çekimlerine Kayseri'de başlandı.

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul'da önemli etkiler bırakıp şehre kimlik kazandırıp medeniyetlerin beşiği olmasına katkı  sağlayan Osmanlı Padişahları ve onlara kılavuz olmuş usta ve alimlerin medeniyet kurma ideal ve deneyimlerini gözler önüne serecek olan belgesel film altyapısından senaryosuna, kullandığı teknolojiden dekor ve kostümlerine kadar Türk sinemasında birçok ilke imza atarken  Türkiye'de yapılan en görkemli belgesel drama olacak.

EN PAHALI BELGESEL DRAMA
Yapımcılığını Tekden Film ve Yayıncılık adına Kemal Tekden ve  Mehmet Bozdağ'ın, Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu, Sanat Yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler ve Görüntü Yönetmenliğini Gökhan Atılmış'ın üstlendiği Ustalar Alimler Sultanlar belgesel filminin senaryosu Mehmet Bozdağ tarafından kaleme alındı.  Dalında Türkiye'nin en pahalı yapımlarından biri olacak Ustalar Sultanlar Alimler Belgesel filmi için Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler yönetiminde 30 kişilik sanat grubu tarafından dönemlerin mimarisinin tüm öğelerinin yansıtıldığı Manisa, Edirne ve Topkapı Sarayları, İstanbul Surları, medrese, demirci atölyesi ve Osman Gazi'nin Obası  9 bin metre kare kapalı ve açık alana inşa edildi. Filmde döneme ait aksesuar ve eşyalar kullanılırken;  savaş kuleleri,fetihte kullanılan toplar, Osmanlı'nın Rumeliye Geçişte kullandığı sallar, kılıç, kalkan,  ok, zırh ve sadaklardan oluşan 1200 parça savaş enstrümanı da aslına uygun şekilde yeniden yapıldı.

SANAL GERÇEKLİK TEKNOLOJİSİ

Kayseri, Kayseri'nin Bünyan İlçesindeki Sultan Han, Gevher Nesibe Şifahanesi,  Sarımsaklı Göleti ve İstanbul'un çekim mekanı olarak belirlendiği belgesel filmde şu anda var olmayan birçok tarihi mekanı tekrar canlandırmak için Hamit Keleş'in yönetiminde, sanal gerçeklik teknolojisine baş vuruluyor. Dünya standartlarında animasyon tekniklerinin uygulandığı film aynı zamanda Türkiye'de bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı ilk tarihi belgesel drama olma özelliğini de taşıyor.

ÖZEL KOSTÜMLER
Haçlı ve Moğol saldırılarının gölgesinde bir medeniyet inşa eden  düşüncenin manevi dünyanın izlerini
sürerek medeniyet kurma fikrini ortaya koyan zihniyeti sultanlarına dikta eden alim ve ustaların hikayesini anlatan Ustalar Alimler Sultanlar Belgesel Film'inde döneme ait kılık  ve kıyafetlerin tasarımı Barış Karacan tarafından yapılırken 10 kostüm ustası terzi tarafından halk, ulema, usta ve savaş sahnelerinde kullanılan 400 asker zırh ve savaş malzemesi için boyahanelerde renklendirme, eskitme ve işleme uygulamaları yapılan 10 bin metre kumaş kullanıldı.

TAZE YÜZLER
Türkiye'nin en kalabalık belgesel  film ekibine sahip projesi olma özelliği taşıyan Ustalar Alimler Sultanlar Belgesel Filmi detaylı cast çalışmaları neticesinde belirlenen oyuncu ekibi, oyunculukta tecrübeli, büyük çoğunluğu tiyatro oyuncusu olan Erdinç Gülener, M.Sabri Arafatoğlu, Osman Sonat, Numan Çakır, İlker Türkoğlu ve Osman Mert gibi taze yüzlerden oluşuyor. Oyunculuk alanında da özenli bir çalışmanın yürütüldüğü filmde oyuncular uzman ekipler tarafından kılıç ve mızrak kullanma, ok atma, at binme ve senkronize savaş eğitimi dallarında yoğun bir eğitimden geçti. Çekimler boyunca yaklaşık  bine yakın figürasyon kullanılacak olan belgesel filmin müzikleri ise Edip Emre tarafından yapılıyor.

Son Yorumlar (2)

root 17 Ocak 2011 14:23:01

seyrattigim en kötü film olmus, zaten duyduguma göre calısanlara kötü davranıp sigortalarını yapmamışlar, yoldan geçen herkes film yaparsa böyle olur, Emeğe ve Emekçiye Saygı lütfen!.

emrahozcan 24 Aralık 2010 00:08:12

filmin resmi websitesi yayında www.ustalaralimlersultanlar.com

Yandex.Metrica