Locarno'da Saç var... posteri

Bu yıl 63'üncüsü kutlanan Locarno Film Festivali'nin ana yarışma bölümü, Concorso Internazionale'de yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu'nun yaptığı Saç adlı film yarışıyor. Başlıca rollerde Ayberk Pekcan, Nazan Kesal ve Rıza Akın'ın yer aldığı Saç, bir Türk-Yunan ortak yapımı. Ana yapımcılığı  Veysal İpek ‘in  (Zuzi Film), görüntü yönetmenliğini Ercan Özkan'ın üstlendiği filmin sanat yönetmeni  Natali Yeres .

Tarlabaşı'nda perukçuluk yapan bir adamın tuhaf hikayesini anlatan film, Pirselimoğlu'nun dördüncü  uzun metrajı. Dükkanına gelen bir kadının (Nazan Kesal) ardından garip bir tutkuya kapılan perukçuyu Ayberk Pekcan canlandırıyor. Saç, Rıza ve Pus'tan sonra,  bir üçlemenin son halkasını oluşturuyor.

Locarno'nun bu yılki ana yarışma jürisi de önemli isimlerden oluşuyor. Jüri başkanlığını Singapurlu ünlü yönetmen Eric Khoo'nun üstlendiği jüride İranlı oyuncu Golshifteh Farahani, Fransız oyuncu Melvil Poupaud, İsviçreli ve Amerikalı yönetmenler Lionel Baier ve Joshua Safdie yer alıyorlar.

Tayfun Pirselimoğlu'nun Pus adlı filmi  yine bu yıl Berlin Film Festivali'ne seçilmişti.

Son Yorumlar (1)

wellocityq avatar wellocityq 26 Temmuz 2010 10:17:07

Türk sinemasının büyük emektarına acil şifalar diliyorum.

Yandex.Metrica