Medeniyetin Mimarları filmde buluşuyor posteri

Bir medeniyeti inşa eden ve cihan devleti kurma fikrini sultanların zihnine yerleştiren alimlerin ve sanatkârların hikâyesini anlatan 'Ustalar Alimler  Sultanlar'  belgesel filmi bugüne kadar işlenen tarih tezlerinin ezberini bozarken Rumeli´ye geçiş, İstanbul’un Fethi, Yavuz Sultan Selim’in ordusunun çölden geçişi ve Mohaç Savaşı sahnelerinin 3 boyutlu animasyon görüntüleri ile sinema severlere farklı görsel tatlar sunacak.

Ustalar Alimler Sultanlar Belgesel Filmi tarihin yapraklarını aralayıp Osmanlı İmparatorluğu’nun 350 yılı ve sultanlara kılavuzluk eden, bir medeniyet inşa eden Davudel El Kayseri, Süleyman Paşa, Akşemsettin, Molla Gürani, Hoca Zeyrek, Yahya Efendi, Matrukçu Nasuh, Pargalı İbrahim, Bellini, Mimar Sinan, Fuzuli ve Piri Rei’sin  düşünce  ve insana bakışlarını gözler önüne serecek.

7 SULTAN 350 YIL
Bu günlerde tarihten yeni bir sayfa daha açılıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk 350 yılının anlatıldığı Ustalar, Alimler, Sultanlar belgesel filminde medeniyetin mimarları buluşuyor.  Dünya’ya özgün bir medeniyet armağan eden Osmanlı ve tarihinin bugüne kadar sinema dünyasında yeterince işlenilmediğini, sadece bir savaş tarihi olarak anlatıldığını ifade eden filmin yapımcılarından ve senarist Mehmet Bozdağ, Ustalar Alimler Sultanlar Belgesel Filmi’nde medeniyetin mimarlarını buluşturduklarını söyledi. Bozdağ, Aralık ayında vizyona girmesi planlanan belgesel filimde sultanlara kılavuzluk eden, medeniyeti inşa eden ve cihan devleti kurma fikrini sultanların zihnine yerleştiren alimlerin ve sanatkârların hikayesini anlattıklarını belirtti. Zengin bir medeniyet mirasımızın olduğunu ve bu perspektif ve birikimimin dünyaya aktarılması gerektiğini söyleyen Bozdağ, “İnsanımızın kendi medeniyet birikiminden habersiz oluşu ve Batı'nın tek medeniyet gibi algılanması bizim çıkış noktamız oldu. Osmanlı’yı 600 yıl ayakta tutan bilgi, birikim ve felsefesi oldu. 600 yıl dünyanın en badireli coğrafyasında onlarca dili konuşan, farklı din ve mezhepten insanları barış içinde bir arada tutma becerisini gösteren bu değerlerin hikayesini beyaz perdeye aktarmaya çalıştık”

TANIMADIĞIMIZ OSMANLI
Dönem filmi 120 ile iddiasını ortaya koyan Yönetmen Murat Saraçoğlu, “Tarihin en büyük medeniyetlerinden birinin hikayesini medeniyet kurucularının üzerinden anlatıyoruz. İzleyici belgesel filmimizde bu güne kadar duymadığı, görmediği bir Osmanlı ile karşılaşacak. Örneğin Yavuz Sultan Selim genelde celali ve hiddeti ile bilinir. Biz bir ahu göze şiir yazan Yavuz Sultan Selim’i de izleyiciye aktarcağız.”

3 BOYUTLU ANİMASYON
Çekimleri Kayseri’de süren ve Aralık ayında vizyona girmesi planlanan Ustalar Alimler Sultanlar Filmi altyapısından senaryosuna, kullandığı teknolojiden dekor ve kostümlerine kadar Türk sinemasında birçok ilke imza atarken  Türkiye'de yapılan en görkemli belgesel film olacak. Yapımcılığını Tekden Film ve Yayıncılık adına Kemal Tekden ve  Mehmet Bozdağ’ın, Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu, Sanat Yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler ve Görüntü Yönetmenliğini Gökhan Atılmış’ın üstlendiği Ustalar Alimler Sultanlar belgesel filmi  dalında Türkiye’nin en pahalı yapımlarından birisi. Ustalar Sultanlar Alimler Belgesel filmi için Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler yönetiminde 30 kişilik sanat grubu tarafından dönemlerin mimarisinin tüm öğelerinin yansıtıldığı Manisa, Edirne ve Topkapı Sarayları, İstanbul Surları, medrese, demirci atölyesi ve Osman Gazi’nin Obası  9 bin metre kare kapalı ve açık alana inşa edildi. Orhan Gazi dönemi Bursa’sını ve Fatih Sultan Mehmet Dönemi İstanbul’u  3 boyutlu animasyon görüntüleri ile beyaz perdeye aktarırken Rumeli’ye geçiş, İstanbul’un Fethi, Yavuz Sultan Selim’in ordusunun çöl yürüyüşü ve Mohaç savaşı bugüne kadar çekilmemiş görüntüleri ile sinema severleri etkilemesi bekleniyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica