Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

60. Venedik Film Festivali başlıyor

26 Ağustos 2003 00:00
Sinema üzerine düzenlenen festivallerin en eskisi Venedik Film Festivali 60 yaşında. Festival, 27 Ağustos’ta Woody Allen’ın yeni filmi ‘Anything Else’ ile açılacak.

Ünlü yönetmen, bunun kendisi için ‘büyük bir onur’ olduğunu söyledi. 1993-2001 yılları arasında düzenlenen her Venedik Film Festivali’nde filmleri gösterilen 67 yaşındaki sanatçı, festivale daha önce hiç bireysel olarak katılmamıştı.
Festivalin yöneticisi Moritz de Hadeln, Allen’ın katılımının kendileri için gurur kaynağı olacağını belirtti. Woody Allen ayrıca, Amerikalı turistleri Fransa’ya çekmek için hazırlanan bir tanıtım filminde de rol aldı.
Festival, ‘Altın Aslan’ ödüllerinin dağıtılmasının ardından 6 Eylül’de sona erecek.

Derviş Zaim’in yeni filmi ‘Çamur’, dünyanın en eski ve en saygın film festivallerinden biri olarak kabul edilen Venedik Film Festivali’nin, ‘Akıntıya Karşı’ (Controcorrente) adlı bölümünde, en iyi film, en iyi yönetmen,en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazanmak için yarışacak. ‘Çamur’, Ömer Kavur’un Gizli Yüz adlı filminden oniki yıl sonra Venedik Film Festivali’nin yarışmalı bölümüne seçilen ilk Türk filmi olma özelliğini de taşıyor. Özellikle yenilikçi sanat sineması örneklerine ve genç yönetmenlerin yapıtlarına öncelik tanıyan ‘Akıntıya Karşı’ bölümü, üç yıldan bu yana düzenleniyor ve ana yarışmadan ayrı bir jüri tarafından değerlendirilen yarışmalı ikinci bölüm sıfatıyla ilgi görüyor. ‘Akıntıya Karşı’ jürisinin vereceği kararla San Marco Büyük Ödülü’nü alan film, böylece 50 bin Euro’nun da sahibi olacak. Yarışmada ayrıca, en iyi yönetmen, kadın ve erkek oyuncu ödülleri dağıtılacak.
Festivalde “Sinema Kritikleri” adlı bölümün jüri başkanlığını ise yönetmen Ferzan Özpetek yapacak.Yandex.Metrica