Altın Portakal'da 15 film yarışacak posteri

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın düzenleyeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında yarışacak filmler bugün önjüri üyelerinin Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği Platformu’nda yaptığı toplantı sonucunda belli oldu.

Biket İlhan, Bülent Vardar, Deniz Yavuz, Engin Ayça, Ulaş Cihan Şimşek, Vildan Atasever ve Ziya Öztan’dan oluşan ön jüri 15 filmi ulusal uzun metraj kategorisinde yarışmaya değer gördü. Bu yıl 15 filmin yarışacağı festivalde, 9 film, yönetmenlerin ilk filmi olma özelliğini taşıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın yaptığı açıklamada, “Ramazan Bayramı arifesinde, sinema bayramının hazırlıklarını bitirmek üzereyiz. Ardarda bayramlar yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle Ramazan Bayramı’nın tüm halkımıza, ardında da bu yıl 9-14 Ekim tarihleri arasında 47.sini düzenleyeceğimiz Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin de tüm sinemaseverlere hayırlı olmasını dilerim. Bugün Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film dallarında yarışacak filmleri belirledik. Bu filmlerin belirlenmesinde büyük emeği geçen tüm ön jüri üyelerine çok teşekkür ederim. Çok yoruldular. Zira bu yıl tüm alanlarda çok yoğun katılım yaşandı ve jüri üyelerimiz önceki yıllara oranla daha çok çalışmak zorunda kaldılar. Gösterdikleri gayrete tekrar çok teşekkür ederim. Ayrıca, bu yıl başvuruda bulunan filmler arasında, ilk filmlerini çekmiş olan genç yönetmenlerin çoğunlukta olması bir sinemasever ve sinemaya sevdalı Antalya halkının belediye başkanı olarak beni çok mutlu etti. Festivalde yarışacak tüm filmlere başarılar dilerim.”diye konuştu.

47. ANTALYA ALTIN PORTAKAL İÇİN YARIŞACAK FİLMLER

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj kategorisinde
Altın Portakal heykelini almak için yarışacak filmler ve yönetmenler şöyle sıralanıyor: 

ATLIKARINCA                                   İlksen Başarır
BAL                                                 Semih Kaplanoğlu
ÇAKAL                                             Erhan Kozan
ÇOĞUNLUK                                      Seren Yüce
GİŞE MEMURU                                  Tolga Karaçelik
GÖLGELER VE SURETLER                    Derviş Zaim
HAYDE BRE                                      Orhan Oğuz
KAĞIT                                             Sinan Çetin
KAR BEYAZ                                      Selim Güneş
KAVŞAK                                           Selim Demirdelen
PRESS                                            Sedat Yılmaz
SAÇ                                               Tayfun Pirselimoğlu
SIGNORA ENRICA İLE İTALYAN OLMAK  Ali İlhan
SİYAH BEYAZ                                   Ahmet Boyacıoğlu
ZEFİR                                             Belma Baş

İlk yönetmenlerden 9 film yarışacak!

Ön jürinin başvuru yapan 47 film arasında yaptığı değerlendirme sonucunda seçtiği 15 filmin 9’u yönetmenlerin ilk filmi olma özelliğini taşıyor. “Çakal”, “Çoğunluk”, “Gişe Memuru”, “Kar Beyaz”, “Kavşak”, “Press”, “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak”, “Siyah Beyaz”, “Zefir” yönetmenlerinin ilk uzun metraj filmi olarak dikkat çekiyor.

Ustalardan 5 film Altın Portakal’da!

Usta yönetmenlerden  Semih Kaplanoğlu “Bal”, Derviş Zaim  “Gölgeler ve Suretler”, Orhan Oğuz “Hayde Bre”, Sinan Çetin “Kağıt” ve Tayfun Pirselimoğlu “Saç” adlı filmleri ile yarışacaklar.

46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne “ Başka Dilde Aşk” adlı filmi ile katılan İlksen Başarır, ikinci filmi olan “Atlıkarınca” ile bu sene de Altın Portakal’da yarışacak.

“Bal” ve “Kavşak” önce Altın Koza’da yarışıyor!

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvuran filmlerden Semih Kaplanoğlu’nun “Bal” ve Selim Demirdelen’in “Kavşak” filmleri Altın Portakal’dan önce 17. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak. Filmlerin Altın Koza Film Festivalinde “En İyi Film” ödülünü alması durumunda ; “Bal” ve “Kavşak” Altın Portakal’da yarışma dışı bırakılacak.

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica