Akdenizli sinemacılar Altın Koza'da buluşuyor posteri

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17.’si düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’, bölge ülkelerindeki kısa filmcileri bir araya getirecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması, her yıl olduğu gibi bu yıl da Akdeniz Havzası’nda yeralan ülkelerdeki kısa filmcileri buluşturmaya hazırlanıyor. 

Bu yıl değişik ülkelerden toplam 368 film başvurduğu yarışmada filmler, ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ olmak üzere dört kategoride değerlendiriliyor. Ön değerlendirme kurlunun yaptığı çalışma sonucu, başvuran filmlerden 62 tanesi, bu dört kategoride yarışmaya hak kazandı.
Amacı, Türk ve Akdeniz ülkeleri sinemasının geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak, bunun yanı sıra kültür değerlerimizin geliştirilmesi ve tanıtılmasını desteklemek olan bu etkinlik kapsamında yerli ve yabancı birçok genç yönetmen, Adana’da konuk edilecek.

Her dalda ayrı ayrı olmak üzere “En İyi Film” ve “Jüri Özel Ödülü”  verilecek olan yarışmada, yönetmenler film gösterimlerinde hazır bulunarak, geldikleri ülkenin sineması ve kendi çalışmaları konularında bilgi verecekler, izleyicilerden gelen soruları yanıtlayacaklar.

Yarışmanın jüri üyeleri ise, İtalyan Film Festivali Yöneticisi Fabrizio Ferrari, Fransız Büyükelçiliği Temsilcisi Luciano Rispoli, Yunanistan’dan oyuncu ve yönetmen Maria Magkanari, Fransa’dan Festival Yöneticisi Olivier Pierre ve Türkiye’den oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu’ndan oluşuyor.
Yarışmanın sonuçları 24 Eylül Cuma günü açıklanacak. Kazananlara ödülleri ise 25 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek Ödül Töreni’nde takdim edilecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica