Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Adana'da sevgi korteji

23 Eylül 2010 00:00

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, dünya sinemasının seçkin örnekleri çeşitli başlıklar altında izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Festival kapsamında sinemaseverler 205 başyapıtı, kentin farklı sinema salonlarındaki 442 gösterim aracılığıyla izleme şansı buluyor. Sinema yazarlağını Türkiye’de bir meslek olarak kurumsallaştıran, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Onursal Başkanı, yazar ve sinema eleştirmeni Dorsay  festival kapsamında bugün bir söyleşi gerçekleştirilecek. Sevgi kortejinde sinema sanatçıları kent turu ile halkı selamlayacak. Beşinci gün "Kısa Filmlerinizi Tanıtmanın Kısa Yolları" adlı söyleşi ile son bulacak

Filistin’in Sesi Altın Koza’da Yankılanacak
. Bugün gerçekleşecek diğer önemli etkinliklerden biri de "Filistin’de Sinema Yapmak" konulu söyleşi. 17.Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu yıl Akdeniz'in barışve özgürlüğe hasret ülkesi Filistin'i anlatan filmlerden bir seçki sunuyor. Filistin: Barışa Hasret adlı bölüm, son yıllarda, Filistinli sinemacılar tarafından anlatılan dokunaklı insan öyküleri ve başka ülkelerden duyarlı yönetmenlerin Filistin'de çektiği belgesellerden oluşuyor.

İsrail saldırısı sonrası hala dumanı tüten Gazze'den portreler sunan Nicolas Wadimoff filmi Ayşin - Gazze'de Hala Hayat Var / Aisheen - Still Alive in Gaza (2010), Batı Şeria ve Gazze’de evlerinden sürülen Filistinlilerin, bir zamanların zengin liman kenti Yafa’da geçen hikâyelerini anlatan Kamal Aljafari imzalı Hatıralar Limanı / Port of Memory (2009), Lübnan sineması üzerine pek çok kitabı ve makalesi bulunan Mohammed Soueid’in 2008 tarihli belgeseli Kalbim Sadece Onun İçin Atıyor / My Heart Beats Only For Her, Filistinli kadın yönetmen Liana Badr’ın filmi Kapılar Bazen Açılıyor / The Gates Are Open Sometimes (2006), 2008 tarihli Rashid Masharawi filmi Leyla’nın Doğumgünü / Laila’s Birthday, aşk ve dans tutkusuyla, toplum baskısına ve ön yargılara karşı verilen mücadeleyi anlatan Najwa Najjar’a ait Nar Ağaçları / Pomegranates and Myrrh (2009), bir Filistinlinin evinin yıkılmasını engellemeye çalışırken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürülen Amerikalı aktivistin hayatını anlatan Simone Bitton filmi Rachel / Rachel (2008),Filistin’in önemli gazetecilerinden Nasri Hajjaj’ın son belgeseli Şairin Dediği Gibi / As The Poet Said (2009) bu bölümde gösterilecek filmler.

Filistinli Sinemacılardan Söyleşi
24 Eylül Cuma günü ise FIPRESCI (Uluslararası Film eleştirmenleri Birliği) Başkan Yardımcısı sinema yazarıAlin Taşçıyan’ın moderatör olarak yer alacağı söyleşi de, gazeteci – yazar Bashar İbrahem, gazeteci Vicky Habib, yönetmen Nasri Hajjaj ve yönetmen Liana Badr, ‘Filistin’de Sinema Yapmak’ başlıklı bir söyleşiyle sanatseverlerle buluşacak. Katılımcılar, söyleşide İsrail işgali altında bulunan Filistin topraklarında yaşamanın, film üretmenin, sinemacı olmanın zorluklarından bahsedecekler.

Söyleşi, saat 13.30’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak.Yandex.Metrica