İşçi ayaklanması film oluyor posteri ‘Groenten uit Balen’ kitabı Belçika’da 1971 yılında işçilerin organize ettiği 9 haftalık grevi konu alıyor. Grev süresince bir ailenin yaşadıklarının işlendiği romanda, bu işçi ailesinin nasıl bilinçlendiği ve sosyal olaylara bakış açılarının değişimi vurgulanıyor.

Grevin yapıldığı Vielle Montagne adlı fabrikada o dönem 1.500 kişi çalışmaktaydı. 1971 yılında yapılan ve patronların gerçekleştirilen bir referandum sonucunda yaptıkları hileyi anlayan işçiler, haklarını aramak için 9 hafta boyunca işi durdurmuşlardı.

Grev esnasında yaşananların bir işçi ailesinin gözünden anlatıldığı roman, daha önce Walter Van den Broeck trafından tiyatro sahnelerine taşındı. Son yapılan çalışmalarla aynı senaryonun bir film için kullanılmasına karar verildi.

Kasım ve Aralık aylarında filmin yoğun işçi gruplarının bulunduğu sahnelerinin çekilmesi planlanıyor. Bu sahneler için çalışmalara başlayan yapım şirketi ilk olarak bu sahnelerde oynayabilecek 350 figüran arayışına girdi. Bölge halkına öncelik verileceğini belirten şirket, yaptığı duyuruda kadın, erkek ve çocuk herkesin bu filmde yer almak için başvurabileceğini belirtti.

Eda Yenil - soLküLtür Kaynak : http://kultur.sol.org.tr/haberler/isci-ayaklanmasi-film-oluyor-213

Son Yorumlar

Yandex.Metrica