Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Antalya film platosu olma yolunda

14 Ekim 2010 00:00

Antalya- Antalya Kültür Sanat Vakfı ile Ulusal Film Komisyonu'nca, ''Antalya'yı Uluslararası Film Yapım Vadisi'ne Dönüştürmek İçin Yol Haritası Tasarlama Çalıştayı'' düzenlendi. Ramada Otel'de düzenlenen çalıştaya, Türk ve yabancı yapımcılarla, sinema sektöründeki kuruluşların temsilcileri katıldı.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen çalıştayda Antalya, Burdur ve Isparta'ya yabancı yapımcıların film çekimleri için gelmesi, bölgedeki olanakların değerlendirilmesi ve yabancıların önündeki engeller ele alındı.

Toplantının organizasyonu yapan Analiz Sentez Danışmanlık Şirketi temsilcisi Tunç Çelik, Antalya'nın turizmi, doğası, tarihi ve 47 yıllık film festivali ile dünya çapında cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Çelik, buna karşın, Türkiye'nin, dünyadaki 24 milyar dolarlık film pastasından bürokratik engeller nedeniyle yararlanamadığını söyledi. Çalıştayın, bu potansiyelin harekete geçirilmesine hizmet edeceğini, anlayış, fikir ve eylem birliği oluşturulmasının amaçlandığını kaydeden Çelik, iki gün sürecek toplantıda yol haritası ortaya konulacağını bildirdi.

Sinema sektörü temsilcileri ile yerli ve yabancı yapımcılar da film çekimleri ve ekiplerinin çalıştırılabilmesi için Türkiye'deki bürokratik engellerin kaldırılmasının önemini vurguladı.

 

Sinema Konseyi Başkanı Kıral

Türkiye Sinema Konseyi Başkanı Erden Kıral da gazetecilere yaptığı açıklamada, çalıştayın, Antalya'yı film vadisi haline getirmek gibi iddialı bir projeyle ortaya çıktığını ifade ederek, bu çabanın henüz küçük ama önemli bir adım olduğunu belirtti.

Türkiye'de yabancı filmlerin çekilmesinde yıllardır yasal engeller bulunduğunu anlatan Kıral, ortak yapımlar için ülkelerin ikili anlaşmamalarının olmamasının da ağır vergi yükümlülükleri, araç gereç getirme güçlüğü, yabancıların çalıştırılması ve altyapı eksiklerine yol açtığını söyledi.

Kendisinin de ATA Karnesi ile yabancı Fransa ve Almanya gibi bazı ülkelerle ortak filmler yaptığını, araç gereçlerin ülke dışına çıkarılmasında büyük zorluklarla karşılaştığını anlatan Kıral, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın dışında sinema filmlerine teşvik sağlanamamasının da Türkiye'de önemli sorunlarından olduğunu vurguladı.

Avrupa'da, diğer ülkelerle ortak yapım film çekimleri için yerel teşvik fonlarının güçlü olduğunu, bunun film çekimlerinde cazibeyi artırdığını ifade eden Kıral, ''Yabancı prodüksiyonların Türkiye'de çekilmesi için asıl sorun yasal engellerdir. AB uyum yasalarına göre, yasalar hazırlanmalıdır'' dedi.

Kıral, 1,5 yıllık çalışmayla akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan geniş bir toplulukla sinema sektörünün kurumsallaştırılması için yasa taslağı hazırladıklarını ancak parlamentoya sunulamadığını kaydetti.

Erden Kıral, şöyle devam etti:

''Antalya'da film çekimleri için iklimsel ve coğrafi olanaklar çok verimli. Yabancı yapımcıların gelebilmesi için bürokratik engeller kaldırılmalı. Bunun, AB uyum yasalarıyla çözülmesinden yanayız. Başka türlü de çözemiyoruz. Yasal engellerin ortadan kaldırılması, yabancıların film yapmalarının kolaylaştırılması gerekiyor. Türkiye'nin tanıtım eksiklikleri nedeniyle de dışarıdan film çekme talebi henüz yoğun değil ama iklim ve coğrafi zenginliği kullanmak isteyenler daha çok Antalya'ya geliyor. Bu yönde talep seyrek olsa da var. Sinemamızın da sağlam olması gerekiyor. Türkiye'de hala sinema yasası yok. Eğer AB'yi önemsiyorsak Sinema Kurumu kurulmalı. Sektörün gelişimi ve engellerin kaldırılması ile Antalya ve Türkiye'de yabancıların büyük bütçeli film çekme talebi de artacaktır.''

Yarın sona erecek çalıştayda, yabancı yapımcılara, uzmanlarca, Antalya'nın doğal ve tarihi zenginliklerini ve film çekimi yapılabilecek alanları tanıtan sunumlar yapılacak.
Çalıştayın tamamlanmasıyla sonuç bildirgesi hazırlanması bekleniyor.Yandex.Metrica