Nur Sürer ödülünü `taş atan çocuklara` adadı posteri

Bu yıl 47`ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülleri sahiplerine verildi. Nur Sürer, ödülünü taş atan çocuklara adadı.

Nur Sürer `En İyi Kadın Oyuncu` dalında iki kez aldığı Altın Portakal`ın ardından bu defa Onur Ödülü almak için sahnedeydi. Sinan Çetin`in filmi `Bir Günün Hikayesi` ve Tunç Başaran`ın `Uçurtmayı Vurmasınlar` filmindeki `İnci` karakteriyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali`nde `En İyi Kadın Oyuncu` ödülünü kazanan Nur Sürer, `Bu ödül aslında, sadece bana ait bir şey değil. Film birçok insanın bir araya gelip yaptığı bir sanat` dedi.

Zeki Ökten, Oyuncu Yaman Okay ve Erkan Yüce`yi anan Nur Sürer, `Çok uzun yıllardır Altın Portakal`da ilk defa 9 genç yönetmenin ilk filmi var. Birtakım sorumsuzlukların bu gençlerin önüne geçmesi canımı çok sıktı. Gencecik, kendilerini göstermek isteyen, derinlikleri olan bu genç arkadaşlarımız bazı şeylerin önüne geçsin` diye konuştu.

Oyuncu Engin Çağlar`ın elinden ödülünü alan Nur Sürer `Ödülümü şu anda aslında okulda olmaları gerekirken taş attıkları ve pankart açtıkları için cezaevinde olan çocuklara adamak istiyorum` dedi.

GÖREÇ: SEYİRCİYİ DE DÜŞÜNÜN

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülleri`nin sahiplerine verildiği gecede, ödülünü almak için sahneye ilk olarak yönetmen Ertem Göreç çıktı. Vedat Türkali`nin senaryosunu yazdığı `Otobüs Yolcuları` ile ilk çıkışını yapan, Fikret Hakan`ın başrolünü oynadığı ve Türk sinema tarihindeki ilk grev filmi olarak kayıtlara geçen `Karanlıkta Uyananlar` filmiyle 1965 yılında Altın Portakal`a uzanan Ertem Göreç, konuşmasına geçen yıl hayatını kaybeden Yönetmen Halit Refiğ`i anarak başladı. Göreç, Halit Refiğ`in Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olmasının yanı sıra düşünür, yazar, bilim adamı kimliklerinin de bulunduğunu söyledi. Halka dayanmayan sinema yapılamayacağını söyleyen Göreç, `Herkesin halkı kendine tabii ama, 79 senelik tecrübem ve sinemadaki görgümle genç arkadaşlara tavsiyem; seyirciyi de düşünün. Onları biraz ön plana alırsanız sinemamız ileriye gidecek. Bazı arkadaşlar farkında değil ama öğrenecekler` diye konuştu.


Oyuncu Gülsen Tuncer, `Yeşilçam emekçilerinin örgütlenmesinde emeği olan Göreç`e bu ödülü vermek benim için bir onur` dedi.

GUİNNES`TE BİR SENARİST

Filme çekilen 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı`na giren, ve ikinci kez yaşam boyu onur ödülü alan Safa Önal`ın `Ömür boyu telif haklarımı istiyorum` sözleri ise uzun süre alkışlandı.

47`nci Antalya Altın Portakal Film Festivali`nde, Yaşam Boyu Onur Ödülü Türk sinemasında yarattıkları Zeki- Metin ikilisiyle toplumsal içerikli komedi filmlerine imza atan Zeki Alasya ve Metin Akpınar`a verildi. Alasya ve Akpınar`ın ödüllerini Cihat Tamer ve Yalçın Gülhan aldı.

22 YIL ARADAN SONRA BUBİKOĞLU

25`inci Antalya Film Şenliği`nde Halit Refiğ`in yönettiği `Kurtar Beni` filmindeki rolüyle `En İyi Kadın Oyuncu` ödülünü alan Gülşen Bubikoğlu, 22 yıl aradan sonra Antalya Altın Portakal Film Festivali`nde sahneye çıktı. Yaşam Boyu Onur Ödülü`nü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın`ın elinden aldı.

Sunuculuğunu Zahide Yetiş`in yaptığı gece, Orhan Şallıel yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni ve Klarnet Sanatçısı Serkan Çağrı`nın Rumeli Band Orkestrası`nın konseriyle başladı. Gecede ayrıca Yeşilçam filmlerinin gizli sesi Belkıs Özener de sahneye çıktı. Özener`in seslendirdiği eski Yeşilçam şarkıları izleyicileri maziye götürdü.

 

Kaynak : tümgazeteler.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica