Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

EN İYİ ON TÜRK FİLMİ ANKETİ SONUÇLANDI

11 Eylül 2003 00:00
Ankara Sinema Derneği'nin, bugüne dek çekilmiş En İyi On Türk Filmi’ni belirlemek amacıyla ülke çapında, sinemayla profesyonel olarak ilgilenen kişiler arasında yaptığı anket sonuçlandı.

Türk Sineması’nda bugüne dek çekilen en iyi on film şöyle:

Yol: Şerif Gören
Umut: Yılmaz Güney
Sürü: Zeki Ökten
Muhsin Bey: Yavuz Turgul
Masumiyet: Zeki Demirkubuz
Selvi Boylum Al Yazmalım: Atıf Yılmaz
Anayurt Oteli: Ömer Kavur
Susuz Yaz: Metin Erksan
Gelin: Ömer Lütfi Akad
Uzak: Nuri Bilge Ceylan

En İyi On Türk Filmi ile ilgili bir kitap sinema yazarı Tunca Arslan tarafından hazırlanıyor. Kitap Türkçe ve İngilizce olarak basılacak ve 3-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 9. Avrupa Filmleri Festivali sırasında sinemaseverlere sunulacak.
Ankara Sinema Derneği gerekli maddi kaynağı sağlayarak bu filmlerin İngilizce altyazılı yeni kopyalarını bastırmayı ve yurtiçi ve yurtdışında gösterimlerini gerçekleştirmeyi amaçlıyor. En İyi On Türk Filmi listesindeki filmlerden bazıları, 3-28 Ekim 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 9. Avrupa Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek.

En İyi On Türk Filmi’nin Japonya’da gösterimi ve filmler hakkında Japonca bir kitap basımı hakkında Ankara Sinema Derneği’ne şimdiden bir teklif gelmiş bulunmaktadır. Ayrıca Amerika’nın Atlanta Eyaletindeki Türk Amerikan Dostluk Derneği de En İyi On Türk Filmini kapsayan bir gösterim planlamaktadır.Yandex.Metrica