Kekilli'nin rol aldığı "Yabancı"ya büyük ödül posteri

Brüksel- Festival komitesinden yapılan açıklamada, 6 kişilik festival jürisinin bu yıl Büyük Ödül'ün "Ayrılık"ya verilmesini kararlaştırdığı belirtildi.

Dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca'da da bu yıl "en iyi film" ödülünü alan "Ayrılık", aynı festivalde Sibel Kekilli'ye de "en iyi kadın oyuncu" ödülü kazandırmıştı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Almanya'da yaşayan Türk asıllı yönetmen Züli Aladağ'ın Avusturyalı eşi Feo Aladağ'ın yaptığı "Yabancı", Avrupa Parlamentosu'nun (AP) "Lux" ödülü için belirlenen 3 finalist arasına girmeyi de başardı. AP üyelerinin oylarıyla seçilecek 2010 "Lux" ödülünü kazanan film, 24 Kasım'da Strasbourg'da açıklanacak.

Oyuncuları arasında Kekilli'yle birlikte Derya Alabora, Nizam Schiller ve Settar Tanrıöğen'ın bulunduğu "Ayrılık", bir namus cinayetini konu alıyor. Evlenerek Almanya'dan ayrılıp İstanbul'a yerleşen Umay, aile içi şiddetten kaçarak, Berlin'de yaşayan anne babasının yanına sığınır. Ancak ailesi, "namuslarını lekelediği" gerekçesiyle genç kadını dışlar. Umay'ın kendi hayatını yaşama kararı ise bir anlamda ölüm fermanını imzalaması anlamına gelir.

Kaynak : Cumhuriyet

Son Yorumlar (1)

mugurxxl 27 Aralık 2010 10:56:12

Dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu seçilen Sibel Kekilli ; Avrupa Parlamentosu üyeleri büyük ödülü , Alman Altın Film Ödülü , Altın Portakal Ödülü , Altın Ayı Ödülü , özel juri ödülü ve en iyi kadın oyuncu dalında bir çok ödül kazandı.
Sanatçımızı kutluyor sevgiyle kucaklıyorum.
Zeliha Onat

Yandex.Metrica