Şimdiki gençlerde ışık göremiyorum posteri Türk Sineması'nın 1914-1996 yıllarını kapsayan dönemini anlatan 'Türk Sinema Tarihi' isimli bir kitap yazan Fikret Hakan, eserin devamını getireceğini söyledi ve genç oyuncuları kıyasıya eleştirdi: "Benim sinemaya başladığım dönemde şartlar ve imkanlar bugünkü gibi değildi. Sıra şimdi genç oyuncularımızda ama ne yazık ki ben genç oyuncu arkadaşlarımızda böyle bir ışık göremiyorum. Şimdiki teknolojik imkanlar benim gençlik döneminde olsaydı neler yapardım neler..." Kaynak : Sabah

Son Yorumlar (2)

mimarsinan avatar mimarsinan 25 Ekim 2010 14:26:10

8

Değerli aktörümüzün nerdeyse 60 yıllık sinema yaşantının da verdiği tecrübeyle "Türk Sinema Tarihi" adlı kitap yazması sevindirici ve diğer meslektaşlarına da örnek olması gereken bir çalışma. Türk sinema camiası kendisine teşekkür borçlu o lmalı. Genç oyuncu arkadaşlarımız mutlaka çok iyi çalışmalarla önceki ustaları geçmek zorunda. Ümitsiz olmamalıyız. İlerlemek için buna mecburuz. Tabi ki, şimdiki teknolojik imkanlar olsaydı bir Fikret Hakan, Sadri Alışık, Yılmaz Güney, Ayhan Işık, İhsan Yüce, Vahi Öz, Kartal Tibet, Münir Özkul, Muhsin Ertuğrul ve diğer onlarca/yüzlerce değerlerimiz mucize yaratırlardı.   

Alın yazısı avatar Alın yazısı 25 Ekim 2010 13:10:10

10

1960 - 1970 li yılların gözde oyuncularının ortak noktaları aynı aslında. Mesele o zamanın imkansızlıkları olanakların çok az olması, Fikret Hakan gibi usta bir oyuncuda şimdiki nesil oyunculardan rahatsız. ve daha bir çok sanatçı şu an ki oyuncu ded iğimiz insanları beğenemiyor? peki sorun nerde.  formatta mı , yoksa oyuncuların. rol kabiliyetindemi. Fikret Hakan şimdiki teknoloji bizde olsaydı. biz daha çok şeyler yapardık diye açıklama yapmış. Bence doğru söylemiş çok haklı buluyorum bu açıklamayı. Şu anki türk sinemasındaki oyuncularda bende bir ışık göremiyorum. hep aynı format hep aynı kalitedeki yapımlarda görüyoruz kendilerini.Bir elin parmağını geçemiyecek kadar akıllarda yer edinen oyuncular var. Geri dönüp dönemin oyuncularına bakarsak. Jön , karekter oyuncusu , figüran dublör. yönetmen. bir filmde olabilecek herşey gündemdeydi. Şimdiki Türk sinemasında bu eksiklikler çok. Fikret Hakan'a çok teşekkürler.

Yandex.Metrica