Ferzan Özpetek'in set halleri posteri

İtalyan fotoğraf sanatçısı Romolo Eucalitto’nun Ferzan Özpetek’in film setlerinde geçen hikayelerini fotoğraflarla anlattığı sergisi ‘İl Pianeta - Ferzan Özpetek / Dünya - Ferzan Özpetek’, yönetmenin 22 Ekim günü sevenleriyle buluştu. Ferzan Özpetek’in sineması ve dünyası’ndan karelerin yer aldığı sergi, yönetmenin ‘Harem Suare’ filminden ‘Serseri Mayınlar’ filmine kadar olan set arkası serüveninin belgeleri niteliğinde.

52 adet siyah beyaz fotoğrafın yaratıcısı Romolo Eucalitto’ya göre an fotoğrafçılığı tıpkı bir avcının sessizce doğru zamanı, o eşsiz hareketi beklemesi gibi çok özel bir profesyonellik gerektiriyor. Uluslar arası birçok filmin setinde stil fotoğrafçısı olarak kariyerine devam eden sanatçı çalışırken ona ilham verenin, yönetmenin ardındaki düşüncelliği ve hissi yakalamak, eylemler arasındaki sentezi aramak ya da tek bir kare içerisindeki birikimi anlamak için beklemesi olarak tanımlıyor.

HER OYUNCUNUN RÜYASI
21 Ekim Perşembe günü sergi öncesi gerçekleştirilen özel davete Ferzan Özpetek’in filmlerinde rol alan tüm oyuncular katılarak, sanatçıyı ve yönetmeni yalnız bırakmadılar. Sergiyi gezen konuklar arasında yer alan ünlü oyuncu Isabella Ferrari, “Ferzan Özpetek’in setinde olmak her oyuncunun rüyasıdır” dedi. İtalyan ve Türk diplomatların da katıldığı gecede, her iki ülke diplomatları da Ferzan Özpetek’le gurur duyduklarını belirterek, onu bir dünya yönetmeni olarak nitelendirdiler.

Gecenin sunumunu Ferzan Özpetek’in ‘Saturno Contro’ filminden tanıdığımız ve Julia Roberts’ın Javier Bardem ile başrolünü paylaştığı son filmi ‘Eat, Pray and Love’ın oyuncularından Luca Argentero üstlendi.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica