Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Komşuların dostluğu beyazperdeye yansıdı

2 Kasım 2010 00:00

Suriyeli senarist Ali Sefer ve yönetmen Usame El Hamud, Türk ve Suriyeli balıkçıların hikayesini konu edinen bir film çekti. Filmin senaristi Ali Sefer, “Filmde Suriye - Türkiye dostluğunun tarihi köklerine vurgu yaptık. Çünkü özde aynıyız” dedi.

‘Deniz Sabahları / Subhiye Bahriye’ adlı 90 dakikalık filmde Türk ve Suriyeli balıkçıların ilişkileri üzerinden iki ülke ilişkilerinin anlatıldığını belirten Sefer, “İki ülke arasındaki resmi anlaşmaların dışında bir şeyler yaparak, halkların kaynaşmasına katkıda bulunmak istediklerini” söyledi.

Sefer, “Denizimiz bile ortak. Denizin ideolojisi, balıkların milliyeti yoktur. Türk, Yunan ya da Suriyeli fark etmez, bütün balıkçılar aynı denizin balıkları ile hayatlarını devam ettirir” diye konuştu.

SURİYELİ MERYEM’İN YOLCULUĞU

10 günde Suriye’nin Lazkiye şehrinde çekilen filmde Züheyr Ramazan, Saad Mina ve Kinda Hanna gibi Suriye’nin ünlü oyuncuları yer alıyor. Ali Sefer, filmdeki ‘İbrahim’ ve ‘Meryem’ karakterlerini canlandıran Suriyeli oyuncuların filmdeki Türkçe cümleleri ezberlediklerini sözlerine ekledi.

Film, 7 Kasım’da başlayacak 8. Şam Uluslararası Film Festivalin’de gösterilecek.

DENİZDE GEÇEN 48 SAATİ ANLATIYOR

Denizde geçen 48 saatin anlatıldığı filmin konusu şöyle:

Suriyeli Meryem, İbrahim ile evlenir. Yeni evlenen çift, Türkiye’ye yerleşir. Kısa bir süre sonra hamile kalan Meryem Suriye’deki annesini ve ailesini ziyaret etmek ister. Balıkçılık yapan İbrahim, karısını Suriye’deki annesinin yanına gönderecek parayı kazanamasa da devreye balıkçı dayanışması girecektir.Yandex.Metrica