Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

ASMALI KONAK BEKLEYİŞ BİTİYOR

29 Eylül 2003 00:00
Film, Bahar’ın kanser tedavisi için Amerika’ya giderken bıraktığımız “Asmalı Konak” hikayesinin finalini oluşturacak. Bütçesiyle ve yapım aşamasıyla herhangi bir Hollywood prodüksiyonunu aratmayan filmin yönetmenliğini ise “Asmalı Konak” dizisinin yapımcılığını da üstlenmiş olan Abdullah Oğuz yaptı.

Milyonların sabırsızlıkla beklediği film, 17 Ekim Cuma günü sadece büyük şehirlerde değil, tüm ülke genelinde tam 400 salonda birden, aynı anda gösterime girerek Türkiye’de bir rekoru kırmış olacak. Filmin dağıtımını Warner Bros. üstleniyor. Film 450 fragmanla tanıtımlarına başlayacak.

Seyirciyi dizinin ihtişamıyla karşılaştırıldığında hayal kırıklığına uğratmak istemediklerini anlatan Abdullah Oğuz, filmin çekimlerden önce teknik altyapısının sağlanması için 180 kişilik bir ekibin görev yaptığını belirtiyor.

İlk bölümü ABD - New York’da başlayan dizinin finalini oluşturacak filmin büyük bir kısmı da gene New York’da geçiyor. Bu yüzden 65 gün süren prodüksiyonun bir buçuk ayı New York’da gerçekleştirilen filmin, 67 kişilik oyuncu kadrosunun da 28’i amerikalı profesyonel aktör ve aktrislerden oluşmuş.

Sadece New York şehrinde 71 ayrı mekanda gerçekleştirilen çekimlerin ön hazırlık aşamasının dahi iki ay sürdüğü belirtiliyor. Bu mekanların içinde Times Square, China Town, Sean Penn ve Johnny Depp’in sahibi olduğu ünlü Man Ray Restaurant, Sex and The City, Spiderman filmleri için de kullanılan Sky Loft, Central Park, Sopranos dizisinin tüm hastane sahnelerinin çekildiği Elizabeth Hospital- New Jersey, Atlantic Beach gibi mekanlar kullanıldı. Queensborough köprüsünde gerçekleşen çekimlerde köprü çekim için 3 saat trafiğe kapatıldı. Amerikan filmlerinden alışık olduğumuz görsel kaliteyi yakalamak için ise, gene bu tip filmlerde çalışmış bir görüntü yönetmeninin kamera arkasına geçmesi gerektiğinden, 30 dan fazla hollywood filmini çekmiş Ken Kelsch (A.S.C) bu görevi üstlenmiş. Ken Kelsch, Madonna, Isabelle Rosallini, Christopher Reeves gibi Hollywood’un ünlü oyuncularıyla çalışmış.

Filmin afişi Oscar ödüllü Emrah Yücel tarafından tasarlandı. Emrah Yücel aynı zamanda Chicago, Gangs of New York, Sopranos gibi birçok başarılı filmin de afişlerini hazırlayarak, Hollywood’un gözde isimlerinden biri...Filmin teaser ve fragmanlarını ise ünlü Amerikan film stüdyosu Miramax’ın kreatif direktörü ve şef editörü Göktuğ Sarıöz tarafından yapıldı.

Asmalı Konak filminin yapım aşamasında daha önce Türkiye’de rastlamadığımız bir özen göze çarpıyor. Örneğin, Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in yağmur altında gerçekleştirdikleri tango sahnesi için iki ay dans dersi aldıkları belirtiliyor. Ayrıca bu sahnenin çekimleri esnasında suni yağmur olarak oyuncular üstlerine tam 7 ton su dökülmüş. Nurgül Yeşilçay için ünlü makyöz Bob Kelly tarafından dört kez kel maskı yapıldı ancak Abdullah Oğuz ve Nurgül Yeşilçay daha gerçekçi olmasını istedikleri için saçları kazıtmaya karar verdiler.

Özcan Deniz’e New York sahnelerinde kullanmak üzere dört ayrı boyda toplam 15 bin dolara mal olan sakallar yapılmış. Ayrıca Deniz bu sahnelerde oynayabilmek için özel bir diyetle tam sekiz kilo vermiş. Film çekimleri doğa şartlarına göre değil, doğa şartları filme uygun hale getirilmiş Asmalı Konak yapımında. Film yaklaşık bir buçuk yıllık bir dönemi anlattığı için filmde dört mevsim birden yaşanıyor. Bu nedenle Newyork’ta ağustos ayında 45 derecelik sıcaklıkta suni sistemlerle kar ve yağmur yağdırılmış. Aynı şekilde Haziran ayında Kapadokya’da ise kar fırtınası sahnesi çekilmiş.

Her ünlü yönetmenin yaptığı gibi Abdullah Oğuz da kendisine kısa bir rol vermiş filmde. New York’da çinli bir dövme sanatçısını oynayan Oğuz’un bir yaşındaki kızı “Maya” da filmde rol alıyor. Maya hikayede, Bahar ve Seymen’in kızları olan Hayat Bebek karakterini canlandırmış. Oğuz, filmin montajını bitirebilmek için çok ufak bir ekiple birlikte dünyadan kendini soyutlamayı tercih etmiş. Ekip tüm post-prodüksiyon malzemeleriyle birlikte kendilerini Marmaris açıklarında bir tekneye kapatmış.

Ses ve görüntü efektleriyle de dünya çapında bir standardı yakalamaya çalışan Asmalı Konak’ın laboratuar ve ses stüdyosu çalışmaları Almanya’daki Geyerwerke laboratuarında yapılıyor.

Filmin müziklerinin altındaysa dünya çapında birçok isim var. Tolga Kılıç ,Cem Erman, Murat Hasarı, Mercan Dede ve Anouar Brahem’in eserleri Asmalı Konak film müzikleri olarak seyircinin aklına kazınacak. Film müziklerinin sürprizi de dizinin son bölümünde olduğu gibi Özcan Deniz’den geliyor. Deniz, Sezen Aksu’nun “Belalım” şarkısını seslendiriyor Asmalı Konak filmi içinde.

Filmin diğer bir en etkileyici tarafı ise yurtdışı gösterimleri. Asmalı Konak, Türkiye’de vizyona girdiği hafta başta Almanya olmak üzere, Hollanda, Avusturya, Avustralya ve Belçika gibi birçok ülkede gösterime girecek.Yandex.Metrica