Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nuri Bilge Ceylan'a özel ödül

8 Kasım 2010 00:00

Tayland'da düzenlenen 8. Bangkok Dünya Film Festivali'nin açılışında Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a 'Nilüfer Özel Ödülü' verildi.

8. Bangkok Dünya Film Festivali, dün gece yapılan açılış töreniyle başladı. Türk Hava Yolları'nın (THY) sponsor olduğu festivale 52 ülkeden 138 film katılıyor. Kültür Bakanlığı'nın katkıları ve THY'nin sponsorluğu ile bu yıl festivalde Türkiye rüzgarı esiyor. Ev sahibi Tayland haricindeki ülkelerden festivale ortalama iki film katılırken, Türkiye'den altı film iştirak ediyor. Festivaldeki dokuz bölümden birisi de 'Yeni Türk Sineması' olarak belirlendi.

Film festivalinin açılış töreninde 'Nilüfer Özel Ödülü'ne layık görülen yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ödül alırken yaptığı konuşmasının başında Tayca 'Merhaba' ve 'Teşekkür ederim' deyince büyük alkış aldı. Konuşmasında aldığı ödülden duyduğu gurur ve mutluluğu dile getiren Ceylan, dünyaca bilinen bir ödülü almanın kendisi için ayrı bir değeri olduğunu söyledi. Ülke tanıtımında bir filmin milyonlarca dolarlık reklam kampanyalarından daha fazla işler yapabildiğine dikkat çeken Ceylan, ödülünü bağımsız sinemaya adadı.

ÖDÜLÜNÜ BAĞIMSIZ SİNEMAYA ADADI
Ceylan, Bangkok'u ve çıkış içerisindeki Tayland sinemasını yakından görmek için festivale geldiğini söyledi. Sinemaya yeni bir kan getirecek olan şeyin bağımsız sinema olduğunu ve bu sebeple ödülünü bağımsız sinemaya adadığını açıklayan Ceylan, festivalin içtenlikle ve aklı başında insanlarca yapılan organizasyon olduğunu ifade etti.

THY Tayland ve Kamboçya ülke müdürlüğü görevine yeni atanan Kerrar Yüksel, bir Türk yönetmenin ödül aldığı festivale sponsor olmanın kendileri için onur verici olduğunu belirtti. Malezya ve Tayland Kültür Ataşesi Ali Gülen ise Asya'nın en büyük film festivallerinden olan bir organizasyona katılmak için çalışmalara Şubat ayında başladıklarını ve bunun Türkiye'nin tanıtımı açısından olumlu bir adım olduğunu söyledi.
Festivalin organizasyon komitesi başkanı Kriengsak Silakorn, Türk sinemasını uzun süredir takip ettiklerini ve son derece kayda değer bulduklarını söyleyerek, yeni nesil yönetmenlere olan saygısını dile getirdi.Yandex.Metrica