Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

GEZİCİ FESTİVAL BAŞLIYOR

30 Eylül 2003 00:00
Avrupa Filmleri Festivali bu yıl 4742 km. dolaşarak 21 Avrupa ülkesinden 80 kısa ve 31 uzun metrajlı filmi altı kentte gösterecek. Gezici Festival 3-9 Ekim’de Ankara’da Ankapol ve Kavaklıdere Sinemaları'nda, 7-9 Ekim’de Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Sabacı Kültür Merkezinde, 10-12 Ekim’de Malatya’da İnönü Üniversitesi Salonu'nda, 10-19 Ekim’de İzmir’de İzmir Sanat ve Fransız Kültür Merkezi Salonu'nda, 17-23 Ekim’de Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi'nde ve 24-28 Ekim’de Kars’ta Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Festivale Ankara’da Çankaya Belediyesi ve Mülkiyeliler Birliği Vakfı ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet ve Hürriyet Gazeteleri, Radyo ODTÜ, Marketweb, Sinema.com ve Ankara Kültür Sanat Haritası festivalin basın ve iletişim sponsorluklarını üstleniyor.

Gezici Festival 2 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de Ankapol Sineması’nda yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Açılış töreninde Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen En İyi On Türk Filmi anketinde ilk üç sırayı alan Yol, Umut ve Sürü filmlerinin yaratıcısı Yılmaz Güney anısına hazırlanan plaket Güney’in oğlu Yılmaz Güney’e sunulacak.

Festivalin gösterimleri 3 Ekim Cuma gününden itibaren Ankapol ve Kavaklıdere Sinemaları’nda gerçekleşecek. Ankapol Sineması’ndaki gösterimler 12.15, 14.30, 17.00, 19.00 ve 21.30 saatlerinde, Kavaklıdere Sineması’ndaki gösterimler ise 19.15 ve 21.30’da yapılacak. Hafta içi saat 17.00’de ve Cumartesi Pazar günleri saat 10.30’daki kısa film gösterimleri ücretsiz olacak. Festivaldeki bilet fiyatları öğrenci 4.000.000 TL, tam 5.000.000 TL olarak belirlendi.

Festival kapsamında Marja-Leena Hukkanen’in Aki Kaurismaki filmlerinden fotoğrafları içeren “Cennetteki Gölgeler” adlı sergisi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak.

Festival gösterimleri Cuma günü Ankapol Sineması’nda saat 12.15’de bu yıl festivalde bir toplu gösterimi yer alan Jean-Luc Godard’ın ünlü filmi Serseri Aşıklar ile başlayacak.

Gezici Festival bu yıl 4742 km. dolaşarak 21 Avrupa ülkesinden 80 kısa ve 31 uzun metrajlı filmi altı kentte gösterecek. Avrupa Avrupa bölümünde çoğu uluslararası festivallerde ödüller almış ve beğeni toplamış, 2002 - 2003 yapımı uzun metrajlı filmler yer alıyor. Bu bölümde Uzak Işıklar, (Hans-Christian Schmid), Trendeki Adam (Patrice Leconte), Güneşli Pazartesiler (Fernando Leon de Aranoa), Bir Deve İçin Daha Kolay (Valeria Bruni-Tedeschi), Albino Noi (Dagur Kari), Bazı Sırlar Vardır (Alice Nellis), Edi (Piotr Trzaskalski), Benim Kasabam (Marek Lechki), Gök Başımıza Düşecek (Gunnar Vikene), Ütopya, Kusursuz Bir Ülkede Bile Kimse Kusursuz Değildir adlı filmler yer alıyor.

Bu yıl festivalde ünlü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard'ın kariyerinde önemli yer tutan beş filmi içeren bir toplu gösterim yer alıyor.

Avrupa'nın En İyileri bölümünde bu yıl on bir film yer alıyor. Bu bölümde Ingmar Bergman'ın Bir Evlilikten Manzaralar, Micheal Haneke'nin Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası, Aki Kaurismaki'nin Sürüklenen Bulutlar, Claude Sautet'nin Vincent, François, Paul ve Diğerleri, Bertrand Tavernier'nin Kırda Bir Pazar, Pedro Almodovar'ın Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar, Dardennes Kardeşler'in Söz, François Truffaut'nun Amerikan Gecesi ve Jules ve Jim, Carol Reed'in Üçüncü Adam ile Roy Andersson'un Giliap adlı filmleri gösterilecek.

Gezici Festival'de geçen yıl yitirdiğimiz Mehmet Emin Toprak'ın anısına bu yıl Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini alan Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filmi gösterilecek.

Ankara Sinema Derneği, bugüne dek çekilmiş En İyi On Türk Filmi'ni belirlemek amacıyla ülke çapında, sinemayla profesyonel olarak ilgilenen kişiler arasında bir anket düzenledi. Bu anketin amacı filmler belirlendikten sonra gerekli maddi kaynağı sağlayarak filmlerin İngilizce altyazılı yeni kopyalarını basmak ayrıca İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanacak bir kitapla Türk Sineması'nın En İyi On Filmi'ni yurtdışında da tanıtmak ve gösterimlerini sağlamak. "En İyi On Türk Filmi" adlı kitap, sinema yazarı Tunca Arslan tarafından kaleme alınacak. Anket sonucunda Şerif Gören’in Yol, Yılmaz Güney’in Umut, Zeki Ökten’in Sürü, Yavuz Turgul’un Muhsin Bey, Zeki Demirkubuz’un Masumiyet, Atıf Yılmaz’ın Selvi Boylum Al Yazmalım, Ömer Kavur’un Anayurt Oteli, Metin Erksan’ın Susuz Yaz, Lütfi Akad’ın Gelin ve Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmleri En İyi On Türk Filmi olarak belirlendi. Yol, Umut, Sürü ve Uzak festival programına alındı.

Gezici Festival'de Kısa İyidir bölümünde bu yıl 80 film gösterilecek. Avrupa Panoraması başlığı altında bir çoğu Avrupa'daki festivallerde ödül almış 41 yeni kısa film yer alıyor. Geçen yıl olduğu gibi izleyicilerin oylarıyla seçilecek en iyi kısa filme 1000 EURO'luk İzleyici Ödülü verilecek. Bu oylamaya katılacak izleyiciler arasında çekilecek kurada kazanan 10 izleyici 10. Avrupa Filmleri Festivali'nin tüm gösterimlerini ücretsiz olarak izleme hakkına sahip olacak.

Hiroshima Film Festivali'nin kurucusu ve yönetmeni Sayoko Kinoshita bu yıl Avrupa Filmleri Festivali için özel bir bölüm hazırladı. Kinoshita'nın Seçtikleri adlı bu bölümde 12 film gösterilecek.

Festivalde bu yıl yer alan başka bir özel bölüm de dünya canlandırma sinemasının en önemli ustalarından 75 yaşındaki Raoul Servais'nin bütün filmlerinden oluşan bir toplu gösterim. Bu bölümde yönetmenin 1963-2001 yılları arasında çektiği 10 film izleyicilere sunulacak.

Aki Kaurismaki'nin çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi ve 1986-91 yılları arasında yönettiği kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim de festival programında yer alacak.

Gezici Festival'in afişini ilk festivalden bu yana olduğu gibi Behiç Ak çizdi ve grafik tasarımını Yeşim Demir gerçekleştirdi.Yandex.Metrica