Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Şoray, dizi çekmeye hazırlanıyor

11 Kasım 2010 00:00

 Türkiye'nin onur konuğu olduğu 18. Şam Uluslararası Film Festivali'ne katılan Türkan Şoray, Şam ve Halep'te dizi çekmeye hazırlandıklarını söyledi.

Senaryosu henüz hazırlık aşamasında bulunan projenin yapımcılığına da ortak olabileceğini belirten Şoray, 1900'lü yılların başında geçen bir hikayenin anlatılacağı dizinin senaryo tasarımının kendisine ait olduğunu kaydetti.

Şoray, oyuncu olarak yer alacağı projeye ilişkin detayların sürpriz kalmasını istediğini vurgulayarak, "Ancak şu kadarını söyleyebilirim: Bu, Ortadoğu'da 1-2 ülkeyle ortak yapım olabilir. Tabii Ortadoğu'dan oyuncular da yer alacak" dedi.

Dizi projesi nedeniyle film festivaline katılması için aldığı davetin kendisini iki kat heyecanlandırdığını anlatan Şoray, "Bu daveti alınca bu yüzden de heyecanlandım. Dizinin çekileceği mekanları görmek, senaryonun hazırlanmasına katkıda bulunacak" diye konuştu.

Yüzlerce yıllık tarihi dokusunu bugüne kadar korumuş olan Eski Şam bölgesini gezen Şoray, Şam'ın, dönem hikayesi anlatan diziler veya filmler için çok uygun söyledi.

Şoray, "Suriye ile ortak tarihe sahibiz. Buranın her yeri tarih kokuyor, mimarisi çok bize yakın, insanları sıcak. Buralar, (film veya dizi) konularımızı rahatlıkla uygulayabileceğimiz mekanlar diye düşünüyorum" dedi.

-"UNUTULMAZ GÜZEL ANILARLA DÖNECEĞİM"

Şoray, 18. Şam Uluslararası Film Festivali'ne Türkiye'yi temsilen katılmaktan ve onur ödülü almaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Festivalin çok görkemli bir açılışı oldu. Bütün Ortadoğu ülkelerinin oyuncuları, sinemacıları buradaydı. Burada ülkemi temsilen bulunmak beni hem heyecanlandırdı hem de onurlandırdı" diye konuştu.

"Ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Bu başka bir heyecan" diyen Şoray, Suriye Kültür Bakanı Riyad İsmed'in, Suriyeli yetkililerin ve Türkiye'nin Şam Büyükelçiliğinin çok yakın ilgi gösterdiğini kaydetti.

"Unutulmaz güzel anılarla (Türkiye'ye) döneceğini" belirten Şoray, Türkiye ile Suriye arasında daha fazla kültürel etkileşimle sanat alanında da alışveriş olacağı öngörüsünde bulundu.

Şoray, sanatın insanları birbirlerine yakınlaştırma konusunda politikalardan daha etkili olduğunu vurguladı.

-"SULTAN", ESKİ ŞAM SOKAKLARINI GEZDİ-

Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'un eşi Meltem Önhon ve Türkiye'nin Şam Kültür Ataşesi Vehip Özdemir'in ev sahipliğinde Şam'ı gezen Türkan Şoray, tarihi Emeviye Camisi, Süleymaniye Külliyesi ve Türk Hava Şehitliği'ni de ziyaret etti.

Osmanlı Devleti'nin son padişahı Vahdettin'in Süleymaniye Külliyesi'nde bulunan kabrini ziyaretinde karışık ve garip duygular hissettiğini belirten Şoray, "Son padişah Vahdettin'in mezarına gittik. Çok garip duygular hissettim. (Vahdettin'in) gurbette ölmesi, mezarının orada olması... Buranın her karışında bizim de izlerimiz var" dedi.

Tarihi Emeviye Camisi'ni ziyaretinde Türk turistlerle bir süre sohbet eden Şoray'a, Suriye'de bir süre önce Arapça dublajla yayımlanan "İkinci Bahar" adlı diziyi izleyen Suriyeliler yoğun ilgi gösterdi.

Çocukluğu Halep'te geçmiş olan bazı Suriyeliler ise, Halep'in bazı köylerinde Türk televizyon kanalları çektiği için Şoray'ı "İkinci Bahar"dan daha eski film ve dizilerinden tanıdıklarını belirterek, sanatçıyla fotoğraf çektirdi.

Takı, nargile ve el dokuma ipek satılan dükkanları gezen Şoray'a en ilginç hediye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da ağırlamış olan bir restoranda masaya getirilen kalp şeklindeki ekmek oldu.

Restoranda Şoray'a "Şam'ı hatırlaması ve tekrar gelmesi" için bir plaket hediye edilirken, sanatçı, Suriyeli hayranlarının sıcak ilgisinden oldukça memnun olduğunu söyledi.delikadir39

11 Kasım 2010 19:20

Başarılar dileriz Sultan'a...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica