Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türkiye'den birçok film G20'de

24 Kasım 2010 00:00

Törenine katılan Güney Kore Hannara Partili milletvekili Na Kyon-Von, "G20 zirvesinin bu sene ülkemizde yapılması, ülkemizin bir çok yönden gelişmesine vesile oldu. Bir yabancı yapıtlarla beraber film eserlerinin ülkemizde gösterilmesinden gurur duydum." dedi.

Festivale özellikle G20 ülkelerinden bir çok yabancı yönetmen katılırken, az sayıda da olsa yabancı oyuncular da açılışa geldiler. Ayrıca G20 ülkelerinin Güney Kore'deki elçileri ve ya konsolosları açılışa katılmayı ihmal etmediler.

Kore sinemasına yıllarını vermiş olan Korelilerin kurduğu Kore Sinema Derneği ile Kore Farklı Filmler Derneği'nin düzenlediği festivalde, G20 ülkelerini konu alan veya G20 ülkelerinin yaptığı sinemalar gösterilecek. Açılış töreni Kore-Alman yapımı olan 'Özlemin Son Durağı (Home from Home) adlı belgesel filmi ile başladı. 60'ların sonu 70'lerin başında, ülke politikası gereğince Almanya'ya para kazanmaya giden Koreli hemşireleri konu alan belgeselde, Koreli ile Almanlar oynuyor. Çekimleri Güney Kore'nin Namhe adasındaki 'Alman Mahallesi'nde yapılan film, Almanlarla evlenip uzun yıllar Almanya'da yaşadıktan sonra, ülkesine eşi ile geri dönen Koreli hemşirelerin ailesiyle yapılan röportajlardan yapıldı. Röportajların film olacağını bilseydik daha düzgün giyinir daha dikkatli konuşurduk diyen yaşlı çiftler, yaşamlarının böyle film haline gelmiş olmalarından mutlu olduklarını ifade ettiler.

TÜRKİYE'DEN BİR ÇOK FİLM KATILDI

Festivale, Türkiye'den de bir çok uzun ve kısa metrajlı film katıldı. Yönetmen Nuri Bilge Ceyhan festivale 5 filmi ile katılırken, Türkiye ve diğer G20 ülkelerinin ortaklaşa yaptığı filmler katalogda mevcut bulunuyor. 2002'de yapılmış olan 'Uzak' filmine Koreliler büyük ilgi gösteriyor.


 Yandex.Metrica